ბართლომეს და მეუ საშუალებით მთავრობას სჯერა აშშ-სთან ურთიერთობის დაალაგებს
კონსატანტინოპოლის პატრიარქ ბართლომესა და უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის საშუალებით ზელენსკისთან იმედოვნებენ აშშ-ს ახალ ადმინისტრაციასთან ურთიერთობის დამყარებას. ამის შესახებ პოლიტიკური ექსპერტმა, „უკრაინის პოლიტიკის ინსტიტუტის“ დირექტორმა რუსლან ბორტნიკმა თქვა მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირთან კომენტარში, რომელიც ეხებოდა „ხალხის მსახურისა“ და პრეზიდენტის ოფისის უფროსის მოადგილის კირილ ტიმოშენკოს შეხვედრას ფანარის მეთაურთან, რომელიც ცოტა ხნის წინ შედგა სტამბულში.
„უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის მომხრეთა ჯგუფი და პრეზიდენტის ოფისის ხელმძღვანელები, ეს კი კირილ ტიმოშენკოა, რომელიც იმედოვნებს უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის საშუალებით ჩამოაყალიბოს აშშ-თან ურთიერთობა, ესტუმრნენ ბართლომეს და ამგვარად გამოააშკარავეს თავიანთი პოლიტიკური პოზიცია, ლოაილობის დემინსტრირების მცდელობით, ისინი ბართლომეს საშუალებით აშშ-ს ახალ ადმინისტრაციასთან ურთიერთობის ჩამოყალიბების გზებს ეძებდნენ“, - დაადასტურა ექსპერტმა.
მან დაამატა, რომ უნდა დაელოდონ პატრიარქ ბართლომეს ვიზიტს უკრაინის დამოუკიდებლობის 30 წლის აღსანიშნავად და ამასთან დაკავშირებით „შეიძლება განიხილონ საკითხები, რომლებიც ეხება ფანარის საკუთრებას უკრაინაში და ერთობლივ ნაბიჯებს უკრაინაში მართლმადიდებელი ეკლესიის გასაძლიერებლად და უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის გავლენის შესამცირებლად“.
რაც შეეხება პრეზიდენტ ვლადიმერ ზელენსკის პოზიციას, რომელმაც ადრე განაცხადა, რომ რელიგიურ საქმეებში არ უნდა ჩაერიონ, რუსლან ბორტნიკის აზრით, „დღეს ის დაინტერესებულია ამერიკის ადმინისტრაციასთან სხვადასხვა დონის მრავალმხრივი კონტაქტების დამყარებაში, რომელთა შორის რელიგიური პრობლემატიკის თემაც არის. მით უმეტეს, ჩვენ გვახსოვს, რომ აშშ და ბაიდენი აქტიურად მხარს უჭერენ მსოფლიო რელიგიური ინიციატივის, ასეთი რელიგიური სუბიექტის განვითარებას“.
შეგახსენებთ, რუსლან ბორტნიკი თვლის, რომ ჯო ბაიდენის ადმინისტრაციამ შეიძლება მხარი დაუჭიროს უკრაინის მართლმადიდებელ ეკლესიაზე შეტევას უკრაინაში.