ეთნოპოლიტიკის სამსახურმა დაასახელა მეუ-ში გადასული თემების რაოდენობა
2022 წელს რუსეთის შემოჭრის დაწყებიდან, კიევის საქალაქო და რეგიონულმა სახელმწიფო ადმინისტრაციამ უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის 968 თემი დაარეგისტრირეს მეუ-ში. ამის შესახებ სახელმწიფო ეთნიკური პოლიტიკის „ექსპერტმა“ ანდრეი სმირნოვმა განაცხადა ეთნოპოლიტიკის სამსახურის ოფიციალურ დოკუმენტზე, რომელსაც ხელს აწერს ვ. ვოინალოვიჩი.
სმირნოვის ოფიციალური თხოვნის საპასუხოდ, ვოინალოვიჩმა განაცხადა, რომ 2023 წელს რეგიონულმა სახელმწიფო ადმინისტრაციამ მეუ-ში დაარეგისტრირა უმე-ს 472 თემი.
„სულ 2022-2023 წწ. მეუ-ს შეუერთდა 968 თემი“, - წერს სმირნოვი თავის Facebook-ზე. "ექსპერტს" არ განუმარტავს, ვინ აცნობა მას ეს ციფრი, ვოინალოვიჩის წერილში ეს არ არის ნახსენები.
მჟკ წერდა, რომ ლადიჟინში მეუ-ს „მორწმუნეებმა“ სასტიკად სცემეს მოძღვარი და მიიტაცეს უმე-ის ყაზანის ეკლესია.