ყოფილი დეპუტატი: სასამართლომ განაცხადა პოროშენკოს საკითხის განახლება
ყოფილი სახალხო დეპუტატი იგორ მოსიიჩუკი ყვება, რომ კიევის შევჩენკოს რაიონულმა სასამართლომ სახელმწიფო საგამოძიებო ბიუროს დაავალა სრულიან იქნას გამოძიებული სისხლის სამართლის საქმე, რომელიც შემხებლობაშია პეტრე პოროშენკოს პრეზიდენტობის პერიოდში რელიგიურ კონფესიებს შორის განხეთქილების ჩამოგდებასთან. მოსიიჩუკის სიტყვებით, საუბარია სისხლის სამართლის საქმის წარმოებაზე, რომელიც განსახილველად გადაეცა საგამოძიებო განყოფილებას ფილარეტ დენისენკოს განცხადების საფუძველზე, «მაგრამ სახალხო დეპუტატების ზეგავლენის გამო საქმე დაიხურა. როგორც ვხედავთ უკანონოდ».
«პეტრე ალექსეევიჩ, მოემზადეთ დაკითხვისთვის! უნდა მოყვეთ როგორ ვაჭრობდით რწმენით», – დაწერა ყოფილმა დეპუტატმა.
ადრე მჟკ წერდა, რომ პოროშენკომ განაცხადა, თითქოს მის წინააღმდეგ საქმე აღიძრა ტომოსის გამო. მოგვიანებით უმე (კ)-ს იურისტმა ნეონილა ტკაჩენკომ აღნიშნა, რომ უკრაინის ყოფილი პრეზიდენტის წინააღმდეგ საქმე აღიძრა კიევის საპატრიარქოს გამო.
2020 წლის 31 ივლისს სახელმწოფო საგამოძიებო ბიუროში განცხადება გაკეთდა რომ დაიხურა საქმე, რომელსაც პეტრე პოროშენკომ პირობითად «ტომოსის საქმე» უწოდა, რომელიც სინამდვილეში ეხება უმე(კ)-ს ლიკვიდაციას. ბიუროს დირექტორმა ალექსანდრე სოკოლოვმა განმარტა, რომ საქმე დაიხურა არსებული მტკიცებულებების არასაკმარისობის გამო, და მისი აზრით უმე(კ) რეგისტრაციის საქმე უნდა გადაიხედოს ადმინისტრაციული ან სამოქალაქო სასამართლოს ჩარჩოში.