თბილისში მატრონას ხატის წაბილწვის გამო მიტინგზე ათასობით ადამიანი გამოვიდა
2024 წლის 13 იანვარს სამი ათასამდე „კონსერვატული მოძრაობის“ წევრმა ჩაატარა მრავალათასიანი მიტინგი მოთხოვნით, რომ გაამკაცრონ სასჯელი ქალისთვის, რომელმაც სამების ტაძარში წმინდა მატრონა მოსკოველის ხატს სტალინის გამოსახულებით საღებავი შეასხა. ამის შესახებ იუწყება News Georgia.
აქციის მონაწილეები ითხოვდნენ, რომ ქალის წინააღმდეგ აღძრული საქმე წვრილმანი ხულიგნობით გადაკვალიფიცირდეს სისხლის სამართლის საქმედ.
„ჩვენ აქ შევიკრიბეთ კონკრეტული მოთხოვნით და ეს მოთხოვნა არის სამართლიანობა. ჩვენ ვითხოვთ სასჯელს ყველასთვის, ვინც ჩვენს დედა-ეკლესიას ექცევა იმ ფორმით, რომელიც ზღვარს გადადის“, - თქვა პროტესტის აქციაზე მოძრაობის ლიდერმა ზურაბ მახარაძემ.
მიტინგის დასრულების შემდეგ აქტივისტები გაემართნენ სამების საკათედრო ტაძართან, რომ წმინდა მატრონას ხატთან ელოცათ.
საქართველოს საპატრიარქომ  კი  სამღვდელოებას და მორწმუნეებს მოუწოდა, რომ არ მიიღონ მონაწილეობა პარლამენტთან გამართულ აქციაში, რადგან მან „შეიძლება პოლიტიკური ან დესტრუქციული ფორმა მიიღოს“.
როგორც მჟკ იუწყებოდა, საქართველოს ტაძარში საღებავი შეასხეს მატრონა მოსკოველის ხატს სტალინის გამოსახულებით.