ლედიჟინში ტაძრის წართმევის მცდელობის შემდეგ, საქმე აღიძრა საბუთების გაყალბებაზე
ვინიცის რეგიონის სოფელ ლადიჟინში მდებარე ყაზანის ღვთისმშობლის სახელობის ტაძრის დარბევაში მონაწილე მეუ-ს კლირიკოსები. ფოტო: naparise.com
2023 წლის 29 დეკემბერს სამართალდამცავებმა აღძრეს სისხლის სამართლის საქმე ვინიცის რეგიონის სოფელ ლადიჟინში უმე-ის ყაზანის ეკლესიის სახელმწიფო რეგისტრაციისთვის წარდგენილი დოკუმენტების გაყალბების ფაქტზე. ამის შესახებ შინაგან საქმეთა მინისტრმა იგორ კლიმენკომ სახალხო დეპუტატის არტემ დმიტრუკის საპარლამენტო მიმართვის საპასუხოდ განაცხადა, რომელიც მის ტელეგრამ-არხზე გამოქვეყნდა.
2023 წლის 28 დეკემბერს ტაძრის დაკავების მეუ-ს წარუმატებელი მცდელობის შემდეგ აღიძრა სისხლის სამართლის საქმე დოკუმენტების გაყალბების თაობაზე. ამავდროულად, მეუ-ის დამპყრობლებმა თავად აიღეს ტაძარი 2024 წლის 9 იანვრის ღამეს, სცემეს მრევლი და მოძღვარი.
მინისტრმა ასევე განაცხადა, რომ აღნიშნულ სისხლის სამართლის საქმეზე წინასასამართლო გამოძიებას აწარმოებს გაისინსკის რაიონის პოლიციის დეპარტამენტი, ვინიცის რაიონში, ეროვნული პოლიციის მთავარი სამმართველოს კონტროლის ქვეშ.
„ანუ სამხედრო ფორმაში გამოწყობილმა თავდამსხმელებმა არამარტო შეამტვრიეს სალოცავის კარი, სცემეს მორწმუნეები და მოძღვარი, მათ საბუთებიც გააყალბეს! <…> მე არაერთხელ გავაფრთხილე, რომ ყველა თავდამსხმელი აუცილებლად დაისჯებოდა დამსახურებული სასჯელით! პასუხისმგებლობას ვერავინ გაექცევა „პატრიოტული“ ლოზუნგების მიღმა დამალვით“, - წერს დმიტრუკი სამინისტროს ხელმძღვანელის პასუხზე.