სასამართლო განიხილავს უმე-ის მრევლის სარჩელს მორწმუნეების ლავრაში არ დაშვებასთან დაკავშირებით
2024 წლის 24 იანვარს კიევ-პეჩერის რაიონული სასამართლო (ვლადიმერსკაიას ქ. 15) განიხილავს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის მრევლის სარჩელს ეროვნული ნაკრძალის „კიევ-პეჩერის ლავრას“ წინააღმდეგ, მონასტრის ტერიტორიაზე მორწმუნეების ვიზიტის აკრძალვასთან დაკავშირებით. ამის შესახებ მონასტრის ადვოკატმა, დეკანოზმა ნიკიტა ჩეკმანმა განაცხადა.
„ვითხოვთ ლოცვით მხარდაჭერას. „ვისაც აქვს შესაძლებლობა, მობრძანდეს სასამართლოში, ჩვენ იქ ვილოცებთ, რათა უფალმა მოგვცეს წყალობა და მშვიდად ვილოცოთ ჩვენს სალოცავში - კიევ-პეჩერის ლავრაში.’’ - მოუწოდებს მამა ნიკიტა. „ჩვენ ვხედავთ უსამართლობას, ვხედავთ, როგორ უგულებელყოფილია რელიგიური მოქალაქეების უფლებები ჩვენს ქვეყანაში. როცა რაღაც დანაშაულებრივ მითითებებს ასრულებენ, როცა მონასტერს აძევებენ, გვერდით არ უნდა გავდგეთ, ყველაფერი გავაკეთოთ, რაც შეგვიძლია – ვილოცოთ და დავიცვათ ჩვენი უფლებები კანონიერად“.
სასამართლო პროცესი 8:30 საათზე დაიწყება.
როგორც მჟკ წერდა, 22 იანვარს, კიევის ჩრდილოეთ სააპელაციო სასამართლომ თებერვლისთვის გადადო კიევ-პეჩერის ლავრას (მონასტრის) ორი საჩივრის განხილვა პირველი ინსტანციის სასამართლოს გადაწყვეტილებებთან დაკავშირებით უმე-სთვის ეკლესიებითა და მონასტრის სხვა შენობებით სარგებლობის უფლების ჩამორთმევის შესახებ.