,,ბერძნულ’’ და ,,სლავურ’’ რწმენაში განხეთქილება არ არის, – საქმეთმმართველი
განხეთქილება,, ბერძნულ’’ და ,,სლავურ’’ რწმენას შორის რათქმაუნდა არ არის , განაცხადა უკრაინის მართმადიდებლური ეკლესიის ბროვარისა და ბორისპოლის მიტროპოლიტმა ანტონიმ(პაკანიჩი) ოდესის ეპარქიის პროექტში «სახეები».
მიტოპოლიტის აზრით, «ეს არის ხელოვნური თეზისი, რომელიც გააჩინეს ჩვენს ცხოვრებაში , რათა გაგვყონ ერთმანეთისგან».
«ჩვენ ვხედავთ, რომ ბერძნულ ეკლესიაში ყველას არ ესმის სტამბულის პოზიცია და პატრიარქი ბართლომეს ქმედებები. ამიტომ ჩვენ უნდა ვისაუბროთ იმაზე, რომ აქ საუბარია ნებისმიერი ერის მიერ ჭეშმარიტი მართმადიდებლური ეკლესიის დაცვაზე. თუ ჩვენ ვერ აღვიქვამთ ამას, მაშინ რატომ ამბობს პავლე მოციქული, რომ ქრისტეში ასეთი შეუსაბამობა არ არის?» – აღნიშნა უმეს საქმეთმმართველმა.
გარდა ამისა, მიტროპოლიტი ანტონი თვლის, თუ იმ ტაძრებში, რომლებმაც მხარი დაუჭირეს უკრაინის მარტმადიდებლური ეკლესიის მიმარ ფანარიონის პოზიციას, ჩატარებულიყო ღია დისკუსია , – «ისინი ასეთ გადაწყვეტილებამდე არ მივიდოდნენ».
შეგახსენებთ, ადრე უმე-ს საქმეთმართველმა აღნიშნა, რომ პატრიარქი ბართლომეს ,,ეკუმენურობას’’ უსაფუძვლოდ მიჩნევს , შესაბამისი პრეტენზიებითურთ.