დრაბინკო: ნუ დევნით მღვდლებს, უუს-ში და პოლიციაში უფრო მეტი მოღალატეა, ვიდრე უმე-ში
მეუ-ს „ეპისკოპოსმა“ ალექსანდრემ (დრაბინკომ) ALPHA MEDIA-სთვის მიცემულ კომენტარში განაცხადა, რომ სამართალდამცავების რიგებში გაცილებით მეტი თანამშრომელი და მოღალატეა, ვიდრე უმე-ში და მასზე კოლექტიური პასუხისმგებლობის პრინციპი არ შეიძლება იქნას გამოყენებულ.
„ხშირად ვსაუბრობთ ყირიმზე - აქ, სეპარატისტი მღვდლები... ჩემი აზრით, უკრაინაში დღემდე მხოლოდ 80 სისხლის სამართლის საქმეა აღძრული სეპარატიზმზე (უუს-მ გამოაცხადა 68 - რედ.) მღვდლების წინააღმდეგ. რამდენი უუს-ს ოფიცერი გაიქცა რუსეთში? ერთ დროს რუსული პასპორტის მქონე ლიდერი არ გვყავდა? რაზე შეიძლება ვისაუბროთ? რამდენი უუს-ის ოფიცერი, პროკურორი და პოლიციელი რჩება ოკუპირებულ ყირიმში და ემსახურება დღეს რუსეთის სახელმწიფოს? ასე რომ, ასე ძალიან ნუ დევნით ჩემს მღვდლებს“, - თქვა დრაბინკომ და დასძინა, რომ „ამ ბოლო დროს მიღებულია ყველაფრის გადაბრალება სასულიერო პირებზე“.
როდესაც წამყვანმა გააპროტესტა, რომ „ასეთი რამ არ სმენია“, დრაბინკომ მას საპირისპირო შეკითხვა დაუსვა: „მაშინ რატომ ამბობ, რომ უმე-მს უნდა აიკრძალოს? მათ სახელმწიფოსთვის იმაზე მეტი ბოროტება ჩაიდინეს, ვიდრე ყველამ, ვინც დღეს წოდება აიმაღლა?“
ამავდროულად, როდესაც წამყვანმა მეუ-ს „იერარქს“ ჰკითხა, იყო თუ არა განსხვავება „უმე-მს-ის სასულიერო პირებსა და რუსული პასპორტების მქონე უუს-ის ოფიცრებს შორის“, მან უარყოფითად უპასუხა.