ჩეხეთმა სტამბულის კონვენციის რატიფიცირება არ მოახდინა, რომელიც ლობირებს ლგბტ ინტერესებს
ჩეხეთის პარლამენტის ზედა პალატამ არ დაამტკიცა ევროპის საბჭოს სტამბულის კონვენცია ქალთა მიმართ ძალადობისა და ოჯახში ძალადობის პრევენციის, მასთან ბრძოლის შესახებ, იუწყება Radio Praga International.
ოთხშაბათს ჩეხეთის პარლამენტის ზედა პალატაში დამსწრე 71 სენატორიდან მხოლოდ 34-მა  მისცა ხმა ხელშეკრულების რატიფიცირებას, რომელიც ცნობილია როგორც სტამბულის კონვენცია. საბოლოო ჯამში კანონის მისაღებად 2 ხმა დააკლდა.
კონვენციის ოპონენტები შეშფოთებულნი იყვნენ მისი გავლენით საზოგადოებაზე და მისი ნამდვილი მიზნების დამალვით. მათ შორისაა გადახრები ქალისა და მამაკაცის სტანდარტული კონცეფციიდან, გენდერული იდეოლოგიის დაწესება ან, მაგალითად, არასამთავრობო ორგანიზაციების მცდელობები, მიიღონ სახელმწიფოსგან ფინანსური დაფინანსება კონვენციის განსახორციელებლად. მათ აღნიშნეს, რომ კონვენციის მიღებას არ შეუმცირებია ძალადობის შემთხვევები იმ ქვეყნებში, რომლებმაც მოახდინეს მისი რატიფიცირება.
ჩეხეთის ქრისტიანული ეკლესიების წარმომადგენლები მიესალმნენ სენატის გადაწყვეტილებას, ხოლო მინისტრმა ევროპის საკითხებში მარტინ დვორაკმა უწოდა ზედა პალატის მიერ კანონპროექტის უარყოფას " ევროპის სირცხვილი".
როგორც მჟკ იტყობინება, უკრაინაში უმაღლესმა რადამ 259 ხმით სტამბოლის კონვენციის რატიფიცირება მოახდინა , იგნორირება გაუკეთა ეკლესიების მოწოდებას, უარი ეთქვათ ომის პირობებში.