მეუ-ს განცხადებით კულტურის სამინისტროს კონცერტები ლავრაში კულტურულად ამდიდრებს ადამიანს
აბრაამ ლოტიშმა, „კიევ-პეჩერის ლავრის მმართველის მოვალეობის შემსრულებელმა" მეუ-ს რიგებიდან, განაცხადა, რომ კულტურის სამინისტროს მიერ მონასტრის სატრაპეზო ტაძარში გამართული კონცერტები არ ანგრევს ადამიანის მსოფლმხედველობას, არამედ, პირიქით, კულტურულად ამდიდრებს ადამიანს. ამის შესახებ მან Telegraph-თან ინტერვიუში განაცხადა.
მეუ-ს წარმომადგენელი ასევე თვლის, რომ ლავრაში აუცილებელია სულიერებისა და კულტურის შერწყმა.
ლოტიშმა აღნიშნა, რომ არავინ დაუშვებს ლავრაში როკ-კონცერტების გამართვას. თუმცა, მან არ განმარტა, როგორ ჩატარდა როკ კონცერტი სატრაპეზო ტაძარში, სადაც შესრულდა სიმღერა მოსკოვის მკვლელობისა და მოსკოვის განადგურების შესახებ, რომელსაც "იესო აკურთხებს".
„სატრაპეზო ტაძარში იმართება სულიერი და შემოქმედებითი კონცერტები, სადაც ცნობილი კომპოზიტორების მუსიკა სრულდება. რა თქმა უნდა, ტაძარი პირველ რიგში ლოცვას უნდა ემსახურებოდეს, მაგრამ თუ იქ სულიერების ასამაღლებლად კონცერტები იმართება, მაშინ ეს არ ეწინააღმდეგება იმას, რაც ხდება ლავრას კედლებში“, - თქვა ლოტიშმა.
როგორც მჟკ იუწყება, რეზერვში გაამართლეს ლავრის სატრაპეზო ტაძარში გამართული როკ-კონცერტი და განაცხადეს, რომ იქ ჭამენ და არა ლოცულობენ.