უუს-მ ლავრას ბერს ეჭვმიტანილის ცნობა გადასცა
უკრაინის უშიშროების სამსახურმა კიევ-პეჩერის ლავრის მკვიდრს, დეკანოზ პაველს (მუზიჩკოს) ეჭვმიტანილის ცნობა გადასცა.
უკრაინის უსაფრთხოების სამსახური თავის ტელეგრამ-არხზე იტყობინება, რომ დეკანოზი პაველი იყო დაკავებული "პროვოკაციების ორგანიზებით კიევ-პეჩერის ლავრაში".
დეპარტამენტის პრესსამსახური წერს, რომ უშიშროების ძალებმა „ოფიციალურად დააფიქსირეს უმე-ის იეროდიაკონის დივერსიული საქმიანობა, რომელიც მოქმედებდა აგრესორი ქვეყნის სასარგებლოდ“.
გამოძიების თანახმად, „ბრალდებული არის მიტროპოლიტ პაველის (ლებედი) ერთ-ერთი უახლოესი თანამოაზრე და მონაწილეობდა მასობრივი პროვოკაციების ორგანიზებაში 2023 წლის გაზაფხულზე კიევ-პეჩერის ლავრაში“.
ამავდროულად, უუს იტყობინება, რომ „საპროტესტო აქციების საფარქვეშ“ სასულიერო პირი იმედოვნებდა, რომ შეძლებისდაგვარად შეერყია კიევის სოციალურ-პოლიტიკური ვითარება“, ბლოგერ ანატოლი შარისთან მისი ქმედებების შეთანხმებაზე მითითებით.
გარდა ამისა, უუს ამტკიცებს, რომ "მორწმუნეებთან მიმოწერაში, სასულიერო პირმა გაამართლა რუსეთის ფედერაციის შეიარაღებული აგრესია უკრაინის წინააღმდეგ და შეაქო რუსეთის უმაღლესი სამხედრო-პოლიტიკური ხელმძღვანელობა" და "ცდილობდა თავდაცვის ძალების დისკრედიტაციას, მათ შორის მარიუპოლის დამცველების."
უუს-ს მიერ დაწყებულმა სასამართლო ექსპერტიზამ დაადასტურა დეკანოზის "დივერსიული საქმიანობის" ფაქტები.
მიღებული მასალების საფუძველზე, უსაფრთხოების სამსახურის გამომძიებლებმა დეკანოზ პაველს უკრაინის სისხლის სამართლის კოდექსის 436-2 მუხლის 1 ნაწილის (გამართლება, კანონიერად აღიარება, რუსეთის ფედერაციის შეიარაღებული აგრესიის უარყოფა უკრაინის წინააღმდეგ, მისი მონაწილეების განდიდება)“ დარღვევაში დაადანაშაულა და განაცხადა, რომ მას თავისუფლების აღკვეთა ემუქრება.
მჟკ წერდა, რომ კიევ-პეჩერის ლავრის ბერი უუს-ის თანამშრომლებმა ჩხრეკის ჩატარების შემდეგ დაკითხვაზე წაიყვანეს.