დუმენკო: უმე ზიანს აყენებს უკრაინას იმით, რომ დასავლეთს უყვება დევნის შესახებ
სერგეი (ეპიფანე) დუმენკომ ჩერნივცის ფილარმონიაში გამოსვლისას განაცხადა, რომ უმე-ის წინააღმდეგ რეპრესიებს არ აქვს ადგილი და მისი მცდელობები დასავლეთში თავის დასაცავად არის დივერსია უკრაინის წინაარმდეგ. ამის შესახებ გამოცემა «Молодий буковинець» იტყობინება.
დუმენკომ თქვა, რომ "გარკვეული პროვოკაცია შეინიშნება" უმე-ის მხრიდან.
„მათ სურთ აჩვენონ მთელ მსოფლიოს, რომ აქ თითქოს დევნა მიმდინარეობს. მაგრამ სინამდვილეში ეს ასე არ არის“, - თქვა დუმენკომ და ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ამას მოწმობს ეკლესიებისა და რელიგიური ორგანიზაციების სრულიად უკრაინის საბჭოც.
„ისინი ამას აკეთებენ იმისათვის, რომ ზიანი მიაყენონ უკრაინის სახელმწიფოს საერთაშორისო დონეზე“, - თქვა ეპიფანემ და მოუწოდა ფილარმონიაში მყოფთ, ყველას გააგებინონ, რომ უმე არის „რუსული ეკლესია“, რადგან ასე ამბობს სახელმწიფო ეთნოპოლიტიკის სამსახური.
შეგახსენებთ, დუმენკომ დაარწმუნა ევროპული პარტიის ლიდერი მანფრედ ვებერი, რომ უკრაინის ხელისუფლების ქმედებები, რომლებიც მიზნად ისახავს უმე-ის აკრძალვას, არ არღვევს მორწმუნეთა უფლებებს, არამედ მხოლოდ ეროვნული უსაფრთხოების საკითხია.