უმე-ს ადვოკატებმა პოლიციაში მეუ-ს „ეპისკოპოს“ ლოტიშზე განცხადება შეიტანეს
2024 წლის 14 თებერვალს კიევ-პეჩერის ლავრის ადვოკატებმა პოლიციაში განცხადება შეიტანეს მეუ-ს „ბორისპოლის ეპისკოპოს აბრაამ ლოტიშზე, რომელიც ერთ-ერთ თავის ბოლო განცხადებაში აღვივებდა რელიგიურ შუღლს. ამის შესახებ თავის ტელეგრამ-არხზე დაწერა ლავრის ადვოკატმა ნიკიტა ჩეკმანმა.
კერძოდ, ადვოკატის სიტყვებით, ლოტიშმა მონასტრის ყველა ბინადარი „კოლაბორაციონიზმსა  და აგრესორ ქვეყანასთან თანამშრომლობაში“ დაადანაშაულა, „საჯაროდ გაავრცელა მასალები წინასწარი სიცრუითა და  ცილისწამებით, რელიგიური პრივილეგირობისა და მიუღებლობის პროპაგანდით“.
„თითქოს ისინი (უმე-ს მრევლი - რედ.) ჯარს ეხმარებიან, უკრაინელებს ეხმარებიან. ხან ეხმარებიან, ხან კლავენ. კერძოდ, მათ შორის სულ ახალი და ახალი კოლაბორანტები ვლინდება, რომლებიც აგრესორთან თანამშრომლობენ. <...> არავის არაფერი არ გააქვს (სიწმინდეები - რედ.).  სიწმინდე უბრუნდება უკრაინელებს, თავის სახლს. აქ არ ხვდებიან განმანთავისუფლებლებს, როგორც ეს უნდა ყოფილიყო. აქ შეხვდებიან უკრაინელ გმირებს“, - ამბობდა ლოტიში „УП“-სთან ინტერვიუში.
„უმე-ს მიმართ რელიგიური შუღლის გაღვივების მიზნით, მ.მ. ლოტიში შეგნებულად იყენებს ლექსემებს: „ახალი და ახალი კოლაბორანტები, რომლებიც აგრესორთან თანამშრომლობენ“, „ეგრეთ წოდებული განმანთავისუფლებლები“, ესე იგი ის უმე-ს აგრესორი ქვეყნის მოქმედებებთან აკავშირებს, რაც თავის მხრივ უმე-ს მიუღებლობის პროპაგანდაა“, - დაამატა მამა ნიკიტა ჩეკმანმა.