კვიპროსის ეკლესიის სინოდმა ხელისუფლებასთან სქესობრივი აღზრდის გაკვეთილების შესახებ პოზიცია განიხილა
2024 წლის 13 თებერვალს კვიპროსის მართლმადიდებელი ეკლესიის წმინდა სინოდმა განათლების მინისტრთან და უწყების წარმომადგენლებთან ერთად განიხილეს სქესობრივი აღზრდის გაკვეთილები, იუწყება გამომცემლობა orthodoxia.info.
განათლების მინისტრმა და სამინისტროს მოწვეულმა თანამშრომლებმა სინოდის წევრებს ელაპარაკეს სქესობრივი გაკვეთილების შესახებ, რომელთა ჩატარებას მთავრობა კვიპროსის რესპუბლიკის სკოლებში აპირებს.
შემდგომი დისკუსიის განმავლობაში წმინდა სინოდის წევრებმა კვლავ ხაზი გაუსვეს, რომ მათ ესმით თანამედროვე ბავშვების მისაწვდომობა ბევრ წყაროსთან (ინტერნეტი და ა.შ.), საიდანაც მათ შეიძლება ამ საკითხზე არასწორი ინფორმაცია მიიღონ და ამიტომ ისინი აუცილებლად „მთელი პასუხისმგებლობით“ ინფორმირებულები უნდა იყვნენ.
გარდა ამისა, სინოდის წევრებმა ხაზი გაუსვეს, რომ „ინფორმირებულობის ყოველ ეტაპზე აუცილებლად გათვალისწინებული უნდა იყოს ბავშვების ასაკი, საზოგადოებისა და ჩვენი ქვეყნის ზნეობრივი ტრადიციები, მშობლების სურვილები და აგრეთვე უნდა გამოირიცხოს გაკვეთილებზე და სკოლაში იმ პირების დასწრება, ვინც პედაგოგი არ არის“.