ბრიუსელმა მოითხოვა „ევროპაში ქრისტიანული ღირებულებების შესახებ დეკლარაციის“ მიღება
14 თებერვალს, ბრიუსელში, ევროკავშირის შტაბ-ბინაში გამართულ შეხვედრაზე, მართლმადიდებლობის საპარლამენტთაშორისო ასამბლეის (IAP) გენერალურმა მდივანმა მაქსიმოს ჩარაკოპულოსმა და ბერძენმა დეპუტატმა ისაუბრა ევროპიდან ქრისტიანული ფასეულობების განდევნისთვის წინააღმდეგობის გაწევის აუცილებლობაზე. იუწყება orthodoxianewsagency.gr
ჩარაკოპულოსმა აღნიშნა, რომ ახლა, მულტიკულტურალიზმისა და უკიდურესი პოლიტკორექტულობის სახელით, მოიხსნება ევროპის ქრისტიანული ფესვების ნებისმიერი ხსენება და ქრისტიანობის მნიშვნელოვანი წვლილი ევროპული კულტურის ჩამოყალიბებაში.
მართლმადიდებლობის საპარლამენტთაშორისო ასამბლეის გენერალურმა მდივანმა გააკრიტიკა და უწოდა ანტისტორიული „ნარატივები იმის შესახებ, რომ არც ერთი მონოთეისტური რელიგია არ არის ძირძველი ევროპაში და, შესაბამისად, ქრისტიანობა, რომელიც, მისი ოპონენტების აზრით, არ წარმოიშვა ძველ კონტინენტზე და არ შეიძლება ჩაითვალოს ევროპული შენობის ერთ-ერთ საყრდენად. ”
მისი თქმით, ევროპული მომავლის შესახებ დებატებში არ არის ნახსენები არა მხოლოდ ევროპის ქრისტიანული ტრადიციული ღირებულებები, არამედ რელიგიის როლიც კი თანამედროვე საზოგადოებაში.
„სწორედ ამიტომ, ევროპული არჩევნების წინ, ჩვენ გვჯერა, რომ უნდა გავაძლიეროთ ჩვენი ძალისხმევა და მოვუწოდოთ ევროპულ პარტიებს, ისევე როგორც ევროპარლამენტის ყველა კანდიდატს, მკაფიოდ კონცენტრირდნენ იმაზე, თუ როგორ ხედავენ ევროკავშირის ურთიერთობას ეკლესიებთან, როგორ ხედავენ ქრისტიანულ ღირებულებებს თანამედროვე ევროპაში“, - განაცხადა MAP-ის გენერალურმა მდივანმა.
მისი თქმით, ამ მიმართულების შემდეგ მნიშვნელოვანია „ევროპაში ქრისტიანული ღირებულებების დეკლარაციის“ მიღება.
როგორც მჟკ იტყობინება, საბერძნეთის პარლამენტმა მიიღო კანონი, რომელიც ლგბტ ქორწინების ლეგალიზაციას და გეების მიერ ბავშვების შვილად აყვანის უფლებას იძლევა.