ისრაელში აპროტესტებენ, რომ ვატიკანმა ღაზაში ოპერაციას "ხოცვა" უწოდა
2024 წლის 14 თებერვალს ისრაელმა ვატიკანის მიმართ პროტესტი გამოთქვა მას შემდეგ, რაც სახელმწიფო მდივანმა კარდინალმა პიეტრო პაროლინმა ისრაელის სამხედრო ოპერაციას ღაზას სექტორში "ხოცვა" უწოდა, იტყობინება APnews.
წმინდა საყდარში ისრაელის საელჩომ პაროლინის კომენტარებს "სამწუხარო" უწოდა. ისრაელელების თქმით, პაროლინმა ისრაელის ქმედებების ლეგიტიმურობის შეფასებისას არ გაითვალისწინა ე.წ. თანმხლები ფაქტები.
ერთი დღით ადრე პაროლინმა დაგმო ჰამასის თავდასხმა ისრაელზე 7 ოქტომბერს და ყველა სახის ანტისემიტიზმი. ამავე დროს, მან ეჭვქვეშ დააყენა ისრაელის განცხადება, რომ ის მოქმედებდა თავდაცვის მიზნით ღაზას სექტორში „ხოცვა-ჟლეტის“ განხორციელებით.
„ისრაელი ასახელებს თავდაცვის უფლებას ამ ოპერაციის პროპორციულობის გასამართლებლად, მაგრამ 30 000 დაღუპულის შემთხვევაში ეს ასე არ არის“, - თქვა პაროლინმა.