სოფელ დრუჟნაში რეიდერებმა „გადასვლის კრების“ ორგანიზება ვერ მოახერხეს
2024 წლის 17 თებერვალს მეუ-ს „გასტროლიორთა“ ჯგუფმა, რიმელიც ადრე ცდილობდა პილიპოვიჩში „გადასვლის კრების“ ორგანიზებას, ვერ შეძლო ანალოგიური კრების მოწყობა კიევის ოლქის სოფელ დრუჟნაში. ამის შესახებ ფეისბუქში წერს ,,Бородянская ОТГ.''
„მეუ-ს რეიდერებმა მოაწყვეს იგივე ფარსი, რაც პილიპოვიჩში იყო. ჩვენი ინფორმაციით, რეიდერული კრების ორგანიზატორებმა არც კი იზრუნეს მასაზე - იგივე ხალხი ჩამოიყვანეს, რომლებიც პოლოპოვკაში იყვნენ. ამ პროცესს ხელმძღვანელობდა მეუ-ს იგივე ოდიოზური კლირიკოსი დიმიტრი კოშკა და მისი თანამოაზრე სერგეი ვოზნი, მ. შ. ირინე ზახარჩენკო და დიმიტრი ნაუმენკო“, - დაწერეს Бородянская ОТГ-ს პუბლიკაციაში.
როგორც ავტორები წერენ, „დამნაშავეები მეუ-დან ცდილობდნენ, რომ სოფლის საბჭოს შენობა გამოეყენებინათ ინსცენირებისთვის „უმე-ს წმინდა პარასკევას ტაძრის რელიგიური სამრევლოს კრება“. მაგრამ რეიდერებმა აქაც  თავი შეირცხვინეს. სოფლის თავმჯდომარემ არ ისურვა კანონის დარღვევა და მათ უარი უთხრა სოფლის საბჭოს შენობის გამოყენებაზე“.
ტაძრის მრევლის 70-მდე წევრი მოვიდა, რომ ამ უკანონობის მიმართ თავისი უთანხმოება გამოეხატა. ამიტომ 20 „გასტროლიორი“ „იძულებული იყო ნახევარ საათში მომზადებულიყო და დაეტოვებინა სოფელი“.
„ეპიფანეს სტრუქტურის რეიდერები იძულებულები იყვნენ კრების ოქმების ფალსიფიცირება პირდაპირ ქუჩაში, სასწრაფოდ მოეხდინათ. დღეს პილიპოვიჩის და დრუჟნის უმე-ს მრევლი დგას თავისი სიწმინდეებისა და ტაძრების დასაცავად“, - ნათქვამია პუბლიკაციაში.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ 17 თებერვალს 20 „გასტროლიორისგან“ შემდგარი ჯგუფი, „მღვდელ“-დეპუტატ დიმიტრი კოშკას ხელმძღვანელობით ცდილობდა კრების ფარსის მოწყობას პილიპოვიჩში წმინდა დიმიტრის ტაძრის გადაყვანასთან დაკავშირებით.