რმე-ს პატრიარქმა ისაუბრა უნდა მიიღონ თუ არა ზიარება სსო-ში მონაწილე ჯარისკაცებმა
პატრიარქმა კირილმა მოსკოვის მიტროპოლიის სასულიერო პირების კრებაზე უპასუხა კითხვას, დასაშვებია თუ არა ჯარისკაცების ზიარება, თუ ისინი მონაწილეობდნენ ,,სპეციალურ სამხედრო ოპერაციაში’’, იუწყება მოსკოვის საპატრიარქოს ვებგვერდი.
მღვდელმა დიმიტრი ვიდუმკინმა რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის მეთაურს დაუსვა კითხვა, რომ „ხშირად ჯარისკაცები, რომლებიც ახლახან დაბრუნდნენ ჩრდილოეთის სამხედრო ოლქის ზონიდან და უშუალოდ მონაწილეობდნენ საომარ მოქმედებებში, აღსარებას აბარებენ მღვდლებს“.
„თქვენი აზრით, რა პრაქტიკის დაცვაა მიზანშეწონილი ასეთი სამხედრო მოსამსახურეების წმიდა ზიარების მიღების ან დროებით აკრძალვის საკითხში?“ - ჰკითხა მან პატრიარქ კირილს.
პატრიარქი კირილი დაინტერესდა „რატომ ჩნდება დაუშვებლობის საკითხი“.
ვიდუმკინმა განმარტა: ”მათი მონაწილეობის გამო მკვლელობებში უახლოეს წარსულში”.
რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის მეთაურმა საპასუხოდ განაცხადა, რომ „ნევის ბრძოლის შემდეგ ალექსანდრე ნეველს პრობლემა არ ჰქონია - უნდა მიეღო თუ არა მას ზიარება“.