მართმადიდებელ ადვოკატთა კავშირმა შეაფასა პრიპუტნიაში ტაძრის დარბევა
მართმადიდებელ ადვიკატთა კავშირის ადვოკატებმა კომენტარი გააკეთეს ჩერნოვიცკის მხარის სოფელ პრიპუტნიაში მომხდარ ტაძრის დარბევის ფაქტზე, სადაც უცნობმა პირებმა დაიპყრეს ღვთისმშობლის შობის სახელობის ტაძარი.
მაკ-ში აღნიშნეს, რომ უცნობ პირებს ტაძრის წართმევა უნდოდათ ჯერ კიდევ 2019 წელს.თუმცა მაშინ ბოროტმოქმედები თავიანთი საქციელის გამო დაუსჯელი დარჩნენ.
«როგორც ადრე, 4 აპრილს პოლიციას რეაგირება არ მოუხდენია მეუ-ს წარმომადგენლების მხრიდან კანონმდებლობის დარღვევის ფაქტზე, – აღნიშნეს იურისტებმა თავის Telegram-არხზე. – ამიტომაც სამართალდამცავი ორგანოების მხრიდან ყოველგვარი წინააღმდეგობის გაწევის გარეშე წაართვეს ტაძარი და შეცვალეს ბოქლომი».
სპეციალისტები თვლიან, რომ «სამხედრო კომპანიის ქმედებები უმე-ს ყოფილი მღვდელმსახურის ლეონტის მეთაურობით» ატარებს კანონმდებლობის სამი მუხლის დარღვევის ხასიათს: 356 (თვითნებობა), 180, ч. 1 (რელიგიური მიმდინარეობის მიმართ წინააღმდეგობრივი ქმედება), 161, ч. 3 (მოქალაქეთა უფლებების დარღვევა მათი რელიგიური შეხედულებებიდან გამომდინარე).
მაკ-ში დაამატეს, რომ აღნიშნულ სიტუაციაში პოლიციის მხრიდან უმოქმედობა წარმოადგენს კანონდარღვევას, შესაბამისი  მუხლით ნ. 2 სტ. 364 უკრაინის კანონმდებლობით (თანამდებობრივი ძალაუფლების ბოროტად გამოყენება).
ადრე მამა სერგეი ჰყვებოდა, რომ სოფელ პრიპუტნიაში ტაძრის წართმევბას ადრეც ლამობდნენ, მათ შორის მუქაროთ.