ამსტერდამი ამერიკის კონგრესს უკრაინაში მოგზაურობის ანგარიშს ჩააბარებს
უმე-ის ამერიკელმა ადვოკატმა რობერტ ამსტერდამმა სოციალურ ქსელ X-ში კომენტარი გააკეთა უკრაინაში ვიზიტის შედეგებზე.
მისი თქმით, ის ადევნებს მოკლე ვიდეოს, რადგან „ვაშინგტონში ვრცელდება დოკუმენტი Law and Liberty Trust ორგანიზაციიდან, რომელიც აბსოლუტურად უაზროა იურიდიული თვალსაზრისით და ცდილობს როგორმე დაიცვას სიძულვილის ენა, რომელსაც შეიცავს კანონპროექტი 8371.
„უკრაინაში რელიგიური თავისუფლება ძალიან სუსტია. მე შევხვდი უმე-ის ბევრ მღვდელს და ეპისკოპოსს და თითოეული მათგანი დაკითხულ იქნა უუს-ს მიერ, რომელიც მიზნად ისახავს ეკლესიის დანგრევას. ერთ-ერთ მათგანს დაკითხვისას დაემართა გულის შეტევა“, - თქვა ადვოკატმა, როგორც ჩანს, ჩერკასის მიტროპოლიტ ფეოდოსს გულისხმობდა.
მან ასევე ისაუბრა სახალხო დეპუტატებთან შეხვედრებზე, „რომლებიც იმდენად იმედგაცრუებულნი არიან თავისუფლების ნაკლებობით, ფიქრობენ, რომ მათი ცხოვრება ჯოჯოხეთია“. ისინი ასევე დაკითხეს უუს-ის თანამშრომლებმა.
ამსტერდამი აპირებს აცნობოს აშშ-ს კონგრესის წევრებს უკრაინაში მოსმენილის შესახებ და მოუწოდოს მათ დაუკავშირდნენ სტეფანჩუკს, რათა მან კანონპროექტი 8371 გაგზავნოს ვენეციის კომისიაში შესამოწმებლად.
ადვოკატის თქმით, უკრაინელებს დახმარება სჭირდებათ, რადგან მათი მთავრობა ახორციელებს „ბრმა ლოიალობას და უარს ამბობს საკუთარ ფასეულობებზე, როგორიცაა მედიისა და რელიგიის თავისუფლება“, და ასევე ცდილობს „მოწინააღმდეგის გაჩუმებას“.
„უნდა ვუთხრათ მათ, შეწყვიტონ უმე-ის დევნა. შეწყვიტონ რელიგიური წმენდები და ღვთის გულისთვის გააკონტროლონ უუს-ის ქმედებები, რომელიც უფრო მახსენებს სტალინის რუსეთს, ვიდრე ხალხისთვის ცნობილი დემოკრატიისა და დემოკრატიული ქცევის ნებისმიერ ფორმას“, - დაასკვნა ამსტერდამმა.