მეუ-მ უკრაინის რუმინული ეკლესიის შექმნას "თავხედური შემოჭრა" უწოდა
მეუ-ის „მღვდელმა“ რომან გრიშჩუკმა, რომელიც ცნობილია თავისი საქმიანობით უმე-ის წინააღმდეგ მტრობის აღძვრაში, Facebook-ზე მოუწოდა რუმინეთის საპატრიარქოს გადაწყვეტილებას შექმნას „უკრაინის რუმინული ეკლესია“ „უკრაინელების ზურგში დანის დარტყმა“ და „ასევე თავხედური შეჭრა მეუ-ს კანონიკურ ტერიტორიაზე“.
რუმინელმა პატრიარქმა გადაწყვიტა შეჭრას მეუ-ს კანონიკურ ტერიტორიაზე და შექმნას საკუთარი რუმინული სტრუქტურა უკრაინის ტერიტორიაზე, რომელიც დაემორჩილება რუმინეთს და მის მითითებებს! – აღშფოთდა გრიშჩუკი.
მისი თქმით, „ეს უხეშად ჩარევა სხვა სახელმწიფოსა და ეკლესიის ცხოვრებაში“ არის „რუმინული სეპარატიზმის მექანიზმი“, რომლის მიზანია „უკრაინის ნაწილის მოწყვეტა“.
”ტომოსის მიხედვით, უკრაინაში მცხოვრები ყველა მართლმადიდებელი ქრისტიანი უნდა იყოს მეუ-ს ნაწილი!” – ირწმუნება „მღვდელი“. მისი თქმით, რუმინეთის ეკლესია „დაინტერესებულია სეპარატიზმითა და უკრაინის დაშლით“.
მჟკ ასევე წერდა, რომ დუმენკომ უკრაინის რუმინული ეკლესიის დაარსებას მეუ-ს წინააღმდეგ პროვოკაცია უწოდა.