ფანარის ეგზარქოსი: მართლმადიდებელთა აღდგომის აღნიშვნა რკე-თან ერთად არის ნაბიჯი ერთიანობისკენ
უკრაინაში ფანარის ეგზარქოსმა, ეპისკოპოსმა მიქაელ კომანსკიმ, უბკე-ის სემინარიელებთან შეხვედრაზე, კომენტარი გააკეთა კათოლიკეებისა და მართლმადიდებლების მიერ აღდგომის ერთობლივი აღნიშვნის შესაძლებლობაზე. ინფორმაცია თავის ვებგვერდზე უბკე-ის კიევის სამი იერარქის სემინარიამ გამოაქვეყნა.
ეგზარქოსის თქმით, ერთობლივი ზეიმისთვის, უპირველეს ყოვლისა, აუცილებელია საეკლესიო თემის მომზადება, რადგან საჭიროა როგორც საერო, ისე სასულიერო პირების გაგება და, შესაბამისად, საჭიროა საგანმანათლებლო საქმიანობა ეკუმენიზმთან დაკავშირებით.
ეპისკოპოსს მიაჩნია, რომ „ყველაზე დიდი ქრისტიანული დღესასწაულის - ქრისტეს აღდგომის ერთად აღნიშვნა შეიძლება იყოს კიდევ ერთი ნაბიჯი ერთიანობის აღდგენის შესაძლებლობების პოვნისკენ.
მჟკ წერდა, რომ ეგზარქოსის თქმით, ტომოსის მიღების შემდეგ აღმსარებლობები უკრაინაში უფრო დაშორდნენ ერთმანეთს.