აშშ-ში ფანარის საეპისკოპოსოს ხელმძღვანელმა უბკე-ის ხელმძღვანელთან განიხილა „გზა ერთიანობისკენ“
2024 წლის 8 მარტს უბკე-ის ხელმძღვანელი სვიატოსლავ შევჩუკი ეპისკოპოსებთან ერთად ეწვია აშშ-ს კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს მთავარეპისკოპოს ელპიდოფორს ნიუ-იორკში, იუწყება უბკე-ის ვებგვერდი.
არქიეპისკოპოსმა ელპიდოფორმა თქვა, რომ ვიზიტი „აღნიშნავს პოზიტიურ და მნიშვნელოვან პროგრესს ჩვენს ეკლესიებს შორის დიალოგში და ქმნის მყარ საფუძველს ჩვენი ერთიანობისკენ საერთო გზაზე“.
მისი თქმით, უკრაინასა და რუსეთს შორის ომში მშვიდობა შეუძლებელია "სანამ არ იქნება სამართლიანობა".
თავის მხრივ, უბკე-ის ეპისკოპოსებმა ისაუბრეს უკრაინელ ლტოლვილებთან მუშაობაზე. კერძოდ, ბოგდან ძიურახმა განაცხადა, რომ, მისი აზრით, გერმანიაში ჩასული უკრაინელების უმრავლესობა იქ სამუდამოდ დარჩება. პოლონეთში მოღვაწე უნიატმა ეპისკოპოსმა განაცხადა, რომ ამ ქვეყანაში უკვე 200 ბერძენი კათოლიკური თემია, რომელთა უმეტესობა უკრაინაში რუსეთის შემოჭრის შემდეგ გაჩნდა.
„ახლა ჩვენ ყველაფერს ვაკეთებთ იმისათვის, რომ პოლონეთში დარჩენილმა უკრაინელებმა არ დაკარგონ თავიანთი საეკლესიო და ეროვნული იდენტობა“, - აღნიშეს ვროცლავ-კოშალინის ეპარქიაში.