ჩვენ ვმუშაობთ ეკლესიის მტრების - უფლებადამცველების პასუხისგებაში მიცემისთვის
2024 წლის 1 მარტის მდგომარეობით, 11 სისხლის სამართლის საქმეა აღძრული პოლიტიკოსების, თანამდებობის პირებისა და მემარჯვენე რადიკალების წინააღმდეგ. უმე-ის იურიდიული თავდაცვის ცენტრის ორი თვის მუშაობის შედეგები გამოქვეყნდა ტელეგრამ-არხზე «Миряне».
იურისტები აცხადებენ, რომ ისინი აგრძელებენ უმე-ის მორწმუნეების პატივისა და ღირსების დაცვას.
ცენტრი მუშაობს სიძულვილის გაღვივებისთვის მართლმსაჯულების წინაშე წარსდგეს: ე.წ. "ლავრას ვიკარი" მეუ-ს წევრი აბრაამ ლოტიში, ეროვნული ნაკრძალის "კიევ-პეჩერის მონასტრის" გენერალური დირექტორი, უმაღლესი რადას ოთხი დეპუტატი, კიევრადის „ევროპული სოლიდარობის“ ხელმძღვანელი მუქარისა და ძალადობისკენ მოწოდებისთვის - ულტრამემარჯვენე ჯგუფის ერთ-ერთი ლიდერი, ასევე ეროვნული პოლიციის წევრები, რომლებმაც შეზღუდეს ლავრაში მორწმუნეებისთვის წვდომა.
ასევე მიმდინარეობს საქმეები კიევის რეგიონალური სახელმწიფო ადმინისტრაციის თანამდებობის პირების წინააღმდეგ, რომლებმაც განახორციელეს უმე-ის თემების მეუ-ში უკანონო "გადასვლის" რეგისტრაციის შესახებ.
როგორც მჟკ წერდა, 2024 წლის 14 თებერვალს, კიევ-პეჩერის ლავრას ადვოკატებმა პოლიციაში შეიტანა საჩივარი მეუ-ს „ეპისკოპოსის“ აბრაამ ლოტიშის წინააღმდეგ, რომელმაც თავის ერთ-ერთ განცხადებაში რელიგიათაშორისი შუღლი გამოიწვია.