ვატიკანს სურს ისარგებლოს მეუ-ში კანონების უქონლობით უნიისათვის- უმე იერარქი
ვატიკანმა შეიძლება გამოიყენოს მეუ-ს მართლმადიდებელ რწმენაში კანონების და დოგმატების  უგულვებელყოფით,  რათა მიიყვანოს უკრაინელები რომის პაპის უფლებამოსილების ქვეშ, განაცხადა უმე-ს საინფორმაციო-საგანმანათლებლო განყოფილების უფროსმა, ნეჯინის და პრილუკსკის მიტროპოლიტმა კლიმენტიმ(ვეჩერია) ინტერვიუში სერბულ გამომცემლობა «Печат»-თან.
ეპისკოპოსმა აღნიშნა, რომ უკრაინაში ბერძენ-კათოლიკების  მისია რჩება უცვლელად XVII საუკუნიდან- მიიყვანონ მართლმადიდებელი მორწმუნეები პაპის ომოფორის ქვეშ. მაგრამ უბკე ვერ უმკლავდება ამ ამოცანას, ამიტომ არ შეუძლია მიაღწიოს საპატრიარქოს სტატუსს.
"მე ვფიქრობ, რომ ვატიკანმა დაინახა მეუ-ში ახალი შანსი და სურს  ისარგებლოს ამ რელიგიურ გაერთიანებაში კანონიკური პრინციპებისა და მართლმადიდებლური დოგმების შენარჩუნების აუცილებლობის უქონლობით ",-დაასკვნა მიტროპოლიტმა კლიმენტიმ.