უმე-ის წინამძღვარმა სამძიმარი გამოუცხადა ბულგარეთის ეკლესიის სინოდს
2024 წლის 14 მარტს უმე-ის წინამძღვარმა, მისმა უნეტარესმა მიტროპოლიტმა ონოფრემ მიუსამძიმრა ბულგარეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის წმინდა სინოდს ბულგარეთის პატრიარქ ნეოფიტეს გარდაცვალების გამო. იტყობინება უმე-ის საინფორმაციო-საგანმანათლებლო დეპარტამენტი.
„დიდი მწუხარებით მივიღე  სოფიის მიტროპოლიტის, ბულგარეთის პატრიარქის უწმიდესი ნეოფიტეს გარდაცვალების ცნობა“, - ნათქვამია განცხადებაში. „ეპისკოპოსის, სასულიერო პირების, უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ყველა მორწმუნე შვილის და ჩემი სახელით გულწრფელ მწუხარებას გამოვთქვამთ ბულგარეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის პატრიარქის გარდაცვალების გამო’’.
მისმა უნეტარესმა თქვა, რომ  უწმიდეს პატრიარქ ნეოფიტოსს იცნობს, როგორც მართლმადიდებლური ეკლესიის დიდ იერარქს: „ქრისტეს მაღალი სულიერი ცხოვრების მსახური, დაუღალავი მთავარმოძღვარი, ეკლესიის კომპოზიტორი, რეგენტი, რომელსაც განსაკუთრებით უყვარდა ღვთისმსახურება და საეკლესიო გალობა“.
მღვდელმთავარმა უწმინდეს პატრიარქთან გაცნობის მოგონებები გაუზიარა: „შემიძლია დავამოწმო, რომ ახლად მიცვალებული იყო ჭეშმარიტი სულიერი მამა ღვთისმოსავი ბულგარელი ხალხისთვის, რომელიც თავის პირველ იერარქიულ მსახურებას ასრულებდა თავმდაბლობით, მაგრამ ამავე დროს ღირსეულად და კეთილშობილურად“.
„ვლოცულობ, რომ ყოვლადმოწყალე უფალმა მართალთა შორის დაასვენოს ახლად გარდაცვლილი პატრიარქი ნეოფიტეს სული! მარადიული და კურთხეული ხსოვნა უწმინდესს!“ –  მიტროპოლიტი ონოფრე.
როგორც მჟკ იტყობინება, 13 მარტს, ხანგრძლივი ავადმყოფობის შემდეგ, 79 წლის ასაკში გარდაიცვალა უწმიდესი პატრიარქი ნეოფიტე.