ამსტერდამმა კვლავ გააფრთხილა სახალხო დეპუტატები აშშ-ს სანქციების შესახებ უმე-ის აკრძალვის გამო
2024 წლის 15 მარტს, ეკლესიის მიმდინარე დევნასთან და ხელისუფლების სურვილთან, 8371 კანონის მიღებასთან დაკავშირებით, რობერტ ამსტერდამმა მიმართა უკრაინის პარლამენტის სპიკერს და დეპუტატებს, იუწყება ტელეგრამ-არხი «Политика Страны».
თავის მიმართვაში ადვოკატმა კიდევ ერთხელ განმარტა, თუ რატომ არის 8371 კანონის მიღება წარმოუდგენელი ნებისმიერ დემოკრატიულ ქვეყანაში და მოჰყავდა მაგალითები უმე-ის წინააღმდეგ აშკარა დანაშაულის, მათ შორის ეკლესიების უკანონო ჩამორთმევის, მრევლისა და ეპისკოპოსების დაპატიმრების ჩათვლით.
ამსტერდამმა განაცხადა, რომ უმე-ის აკრძალვის კანონის მიღება უდავოდ უკრაინის ეროვნულ ინტერესებს სცილდება. თუ ეს კანონი რადაში მიიღება, იურიდიული გუნდი იმუშავებს იმისთვის, რომ სანქციები და სხვა სამართლებრივი შედეგები შეეხოს მათ, ვინც უკრაინაში რელიგიურ თავისუფლებაზე თავდასხმა დაუშვა.
ადვოკატმა გაიხსენა, რომ აშშ, ევროკავშირი და დიდი ბრიტანეთი რეგულარულად აწესებენ ინდივიდუალურ სანქციებს ადამიანის უფლებების გაცილებით ნაკლებად უხეში დარღვევისთვის, ვიდრე 8371 კანონპროექტშია მოცემული. ამსტერდამმა ასევე მოიყვანა აშშ-ს გლობალური სანქციების პროგრამის მაგალითი, რომელიც ცნობილია როგორც სერგეი მაგნიტსკის აქტი-პროგრამა, რომელიც შექმნილია სწორედ ისეთ დანაშაულების საპირისპიროდ, რომელსაც უკრაინის ხელისუფლება რეგულარულად სჩადის ეკლესიის წინააღმდეგ. რელიგიური თავისუფლების დასაცავად მსგავსი პროგრამები აქვთ კანადას, ავსტრალიასა და ევროპის რამდენიმე ქვეყანას.
ამსტერდამმა განაცხადა, რომ პოლიტიკური კონტექსტი ვაშინგტონში, ბრიუსელში და ლონდონში იცვლება და სრული დაუსჯელობისა და კორუფციის საკითხებზე თვალის დახუჭვის დღეები დასრულდა. „უკრაინის ქცევა ექვემდებარება უფრო მაღალ სტანდარტებს და ის უნდა იყოს სახელმწიფო, რომელიც პატივს სცემს კანონის უზენაესობას. კანონპროექტი 8371 დასცინის ამ სტანდარტებს“.
რობერტ ამსტერდამმა შეაჯამა: „8371 კანონპროექტის მეორე მოსმენის მოახლოებასთან ერთად, თქვენ არჩევანის წინაშე დგახართ. გსურთ შეუერთდეთ რელიგიური თავისუფლების მსოფლიოს ყველაზე საშინელ დამრღვევებს თუ დაუჭიროთ მხარი უკრაინელი ხალხის უფლებებს? თუ ეს კანონი მიიღება, ისტორიას ეს ემახსოვრება და ჩვენ საერთაშორისო სამართლის მიხედვით მოგვიწევს პასუხის გაცემა“.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ დეკანოზი სერგი ჩერტილინი უკანონოდ იმყოფება უუს-ის წინასწარი დაკავების ცენტრში.