კიტირის მიტროპოლიტმა "სულიერი გლოვა" გამოაცხადა გეი ქორწინების ლეგალიზების გამო
საბერძნეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის კიტირისა და ანტიკითირის მიტროპოლიტმა სერაფიმემ დიდმარხვის დაწყებასთან დაკავშირებით გავრცელებულ გზავნილში თავის ეპარქიაში „სულიერი გლოვის“ პერიოდი გამოაცხადა საბერძნეთში ჰომოსექსუალური ქორწინების ლეგალიზაციის შესახებ მიღებულ კანონის გამო.
მიტროპოლიტმა სერაფიმემ შეახსენა მორწმუნეებს, რომ ერთ-ერთ ბოლო ენციკლიკაში მან დიდმარხვის მოსამზადებელ კვირებს უწოდა „ჩვენს ეკლესიაში გლოვისა და უხვი ცრემლების პერიოდი ჰომოსექსუალთა „ქორწინების“ შესახებ ანტიქრისტიანული და არაკონსტიტუციური კანონპროექტის დამტკიცების გამო. ”
ეპისკოპოსმა კიდევ ერთხელ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ დეპუტატებს, რომლებმაც მხარი დაუჭირეს გეი ქორწინების კანონს, მოკლებულია ზიარების საიდუმლოში მონაწილეობის მიღების შესაძლებლობას და გამოაცხადა „წმინდა და დიდი მარხვა და წმიდა და დიდი კვირა, რომელიც ხვალ იწყება სულიერი მწუხარების პერიოდად ჩვენი ეპარქიისთვის“.
მიტროპოლიტმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ „ჩვენი ეკლესიის ეს ორი საზეიმო პერიოდი თავისი ბუნებით სულიერი მწუხარების პერიოდებია“.
„თუმცა, ზემოაღნიშნული დამატებითი მიზეზის გამო, ჩვენს მიტროპოლიაში სულიერი მწუხარება მძაფრდება, რათა გავიგოთ, რა დიდი უბედურება ელის ჩვენს მართლმადიდებელ ხალხს, თუ დროულად არ მოვინანიებთ“, - აღნიშნა იერარქმა.
მჟკ-მ ადრე დაწერა, რომ კიტირის მიტროპოლიტმა სერაფიმემ განკვეთა დეპუტატები, რომლებიც ეკლესიიდან ლგბტ ადამიანებს უჭერენ მხარს.