ამსტერდამი: დეპუტატებს სურთ აიძულონ უკრაინელები მიიღონ მეუ, როგორც სახელმწიფო ეკლესია
საერთაშორისო უფლებადამცველი კომპანიის Amsterdam & Partners LLP ხელმძღვანელმა, რობერტ ამსტერდამმა, რომელიც არის უმე-ის იურისტი, სახალხო დეპუტატების კრიტიკის საპასუხოდ მისი საქმიანობის შესახებ, თქვა, რომ ადვოკატის მოვალეობაა მკაფიოდ და ცალსახად გამოთქვას გაფრთხილება უმე-თან მიმართებაში მტაცებლური და დისკრიმინაციული კანონმდებლობის გამო. ამის შესახებ მან Strana.ua-სთვის მიცემულ ინტერვიუში განაცხადა.
„მეორე მოსმენით განსახილველად შესწორებული კანონპროექტი აშკარად მიზნად ისახავს არა მხოლოდ უმე-ის განადგურებას, არამედ კანონის ფუნდამენტური პრინციპების გაუქმებას და უკრაინის ხალხის იძულებას, არსებითად მიიღოს მეუ, როგორც სახელმწიფო ეკლესია“, - წერს ადვოკატი.
როგორც მჟკ იტყობინება, ადვოკატმა და დეკანოზმა ნიკიტა ჩეკმანმა 12 მარტს ერთ-ერთ დაკავებულ მართლმადიდებელ ჟურნალისტს და უფლებადამცველის, დეკანოზ სერგეი ჩერტილინის მიმართ წარდგენილი ბრალდება, რომ მეუ, პროკურატურის თქმით, არის „ სახელმწიფოებრიობის ატრიბუტი“.