წინამძღვარი ხელმძღვანელობდა მარხვის პირველი კვირის მსახურებას კიევ-პეჩერის ლავრაში
უნეტარესი მიტროპოლიტი ონუფრი კიევ-პეჩერის ლავრაში მართლმადიდებლობის ტრიუმფის რიტუალზე. ფოტო: news.church.ua
2024 წლის 24 მარტს, მარხვის პირველ კვირას, მისმა უნეტარესმა კიევისა და სრულიად უკრაინის მიტროპოლიტმა ონოფრემ ტაძარში საზეიმო წირვა-ლოცვა აღავლინა კიევ-პეჩერის ლავრას წმინდა აღაპიტ პეჩერელის ტაძარში, იტყობინება უმე-ს საინფორმაციო-საგანმანათლებლო დეპარტამენტი.
საღმრთო ლიტურგიამდე მისმა უნეტარესმა აღავლინა სპეციალური ლოცვა, რომელიც აღესრულება მხოლოდ დიდი მარხვის პირველ კვირას.
მართლმადიდებლობის დიდების დღეს უკავშირდება 787 წლის VII საეკლესიო კრება, როდესაც დამკვიდრდა მართლმადიდებლურ ეკლესიაში ხატების თაყვანისცემა, ხატმებრძოლეობაზე გამარჯვების შემდეგ. თავად დღესასწაული წარმოიშვა 843 წელს და ეძღვნებოდა საბოლოო გამარჯვებას ხატმებრძოლეობის ერესზე. ამრიგად, ეკლესიაში დასრულდა ქრისტეს შესახებ მართლმადიდებლური სწავლების ჩამოყალიბების პერიოდი და ხატი გამოცხადდა განსახიერების რეალობის ვიზუალურ მტკიცებულებად. მას შემდეგ მართლმადიდებლობის აღზევების აღნიშვნა დაიწყო დიდმარხვის პირველ კვირას, რადგან პირველი დღესასწაული 843 წელს აღინიშნა. ტარდება განსაკუთრებული მსახურება მართლმადიდებლობის ტრიუმფის რიტუალი, რომელსაც საფუძველი ჩაეყარა მე-9 საუკუნეში, შემდეგ იცვლებოდა მე-20 საუკუნემდე. წეს-ჩვეულების მუდმივი შემადგენელი ნაწილი, რომელიც ახლაც არის შემონახული, არის მართლმადიდებლური სარწმუნოების გამოცხადება, მარადიული ხსოვნა მისი მქადაგებლებისა და დამცველებისთვის, ასევე ეკლესიის ყველა წევრის დღეგრძელობა.
ლითურგიაზე მსახურობდნენ ასევე, უმე-ის საქმეთამმართველი, ბორისპოლისა და ბროვარის მიტროპოლიტი ანტონი, კიევის ეპარქიის ვიკარები და მონასტრის სასულიერო პირები.
უწმინდესმა ონოფრემ თავის ქადაგებაში ისაუბრა მართლმადიდებლობის ტრიუმფის დღესასწაულის დაარსებასა და მნიშვნელობაზე.
„მართლმადიდებლური სარწმუნოება გაამყარეს მარხვით და ლოცვით. მარხვით და ლოცვით ადამიანებმა შეიცნეს ღმერთი, შეუერთდნენ ღმერთს და დაამტკიცეს წმიდა მართლმადიდებლური სარწმუნოება და დაამტკიცეს, რომ ეს იყო სწორი, არა მხოლოდ სწავლებით, ფილოსოფიით, არამედ მათი ცხოვრებით“, - თქვა მან.
მეუფემ თავის ლოცვაში ღმერთს უკრაინელი ხალხი შეავედრა, რომ უფალმა დააბრძენოს ხელისუფლება, გააძლიეროს ჯარისკაცები, გაათავისუფლოს ტყვეები, განკურნოს ავადმყოფები და შეიფაროს უსახლკაროები.
საღმრთო ლიტურგიაზე ასობით მორწმუნე ეზიარა.
როგორც მჟკ წერდა, 22 მარტს, მისმა უნეტარესმა მიტროპოლიტმა ონოფრემ, დედაქალაქის პანტელეიმონ მკურნალის მონასტერში ლიტურგიის დროს, წმინდა თეოდორე ტირონის ხსოვნისადმი მიძღვნილი კოლიო აკურთხა.