ფანარის მეთაური: ჩვენ თანავუგრძნობთ ჩვენს სულიერ შვილებს რუსეთში ტერაქტის გამო
კონსტანტინოპოლის ეკლესიის მეთაურმა, პატრიარქმა ბართლომეოსმა განაცხადა, რომ უთანაგრძნობს ფანარიონის სულიერ შვილებს რუსეთში ახლახანს მომხდარი ტერაქტის გამო სატელევიზიო ცენტრ "კროკუსში".
მან აღნიშნა, რომ "მრავალტანჯულ უკრაინაში მორწმუნე ხალხი კვლავ განიცდის საშინელებებს რუსეთის ფედერაციის შემოჭრის გამო მათ სუვერენულ ტერიტორიაზე", ასევე პატრიარქმა ახსენა მოსკოვში ახლახანს მომხდარი ტერაქტი, რომლის შედეგად, მისი სიტყვებით, "დაიღუპა დაახლოების ასორმოცი უდანაშაულო ადამიანი".
ფანარიონის მეთაურმა გაიხსენა, რომ კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს სინოდმა " მთელი სიმკაცრითა და ზიზღით" დაგმო ეს ტერორისტული აქტი.
ამასთან, პატრიარქმა ბართლომემ აღნიშნა, რომ "კონსტანტინოპოლის დედა-ეკლესია უთანაგრძნობს თავის სულიერ შვილებს რუსეთში და უერთდება მათ მწუხარებაში".
მან დაადასტურა რომ ილოცებს "ამ თავდასხმის მსხვერპლთა სულების განსასვენებლად, ათობით დაჭრილების სწრაფ გამოჯანმრთელებაზე და იმაზე, რომ ყოვლადწმინდა ღვთისმშობლის მეოხებით ანუგეშოს და მხარდაჭერა გამოუცხადოს დაღუპულთა ოჯახებს მათ ტრაგიკულ დანაკარგსა და სამწუხარო განსაცდელის დროს".