ვიატროვიჩი უკმაყოფილოა უკრაინელებს შორის აღდგომის სხვადასხვა თარიღით აღნიშვნით
კათოლიკეების აღდგომის მილოცვას ეროვნული არქივის ინსტიტუტის ყოფილი დირექტორი, სახალხო დეპუტატი და ანტიეკლესიური კანონპროექტების ერთ-ერთი ინიციატორი ვლადიმერ ვიატროვიჩი გამოეხმაურა.
თავის ფეისბუქზე დეპუტატმა დაწერა: „მინდა, რომ წელს აღარ ვთქვა: „გულოცავ მათ, ვინც დღეს ზეიმობს“.
2017 წელს, როდესაც ვიატროვიჩი ხელმძღვანელობდა ეროვნული არქივის ინსტიტუტს, ოფიციალურმა პირებმა შესთავაზეს შობის აღნიშვნა იულიუსის კალენდრით, 25 დეკემბერს.
ინსტიტუტის სპეციალისტები ამტკიცებდნენ, რომ ახალი გამოცემა იყო პროფესიონალ ექსპერტთა საზოგადოებაში განხილვის შედეგი და მომზადდა, კერძოდ, რეფორმების რეორგანიზაციის პაკეტისა და სხვა საზოგადოებრივი ორგანიზაციების ექსპერტების მონაწილეობით.
როგორც მჟკ იტყობინება, 31 მარტს პრეზიდენტმა ვოლოდიმერ ზელენსკიმ თავის სოციალურ ქსელში ქრისტიანებს აღდგომის დღესასწაული მიულოცა.