აშშ-ს სენატს მოუწოდებენ აღმსარებლობის თავისუფლების რეზოლუციის დაუყონებლივ მიღებას
აშშ-ში 113 სამართალდამცავმა სენატს მოუწოდა აღიაროს რელიგიური თავისუფლების გლობალური საშიშროება და სასწრაფო რეჟიმში მიიღოს რეზოლუცია აღმსარებლობის თავისუფლებაზე, როგორც ფუნდამენტურ უფლებაზე, - იუწყება Christian Post.
სამართალდამცავებმა განაცხადეს, რომ ეს ადამიანის ფუნდამენტურ უფლებათა სერიუზული დარღვევებია, რომლებიც იწვევენ არსტაბილურობას, დაუცველობას და ეკონომიკურ განუვითარებლობას იმ ქვეყნებში, სადაც ეს უფლებები ირღვევა. ლაპარაკია ნიგერიაზე, ინდოეთზე, პაკისტანზე, ნიკარაგუაზე, ირანზე და რუსეთზე. რეზოლუციაში ნათქვამია, რომ რუსეთში „ტერორიზმის და ექსტრემიზმის კანონები ვლინდება რელიგიურ უმცირესობებზე თავდასხმის დროს მათი შეხედულებების გამო, ისეთებზე, როგორებიც არიან იეღოვას მოწმეები, მუსულმანები და უკრაინის ბერძნულ-კათოლიკური ეკლესიის წევრები“.
„ამ სიტუაციის გამო სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია რეზოლუციის პოლიტიკური რეკომენდაციები: რელიგიური თავისუფლების მხრდაჭერა, როგორც აშშ-ს საგარეო პოლიტიკის „უმნიშვნელოვანესი პრიორიტეტისა“, დამრღვევთა პასუხისგებაში მიცემა ყველა შესაძლო დიპლომატიური და სანქცირებული ინსტრუმენტების მეშვეობით, გლობალურ პარტნიორებთან მუშაობა და ლიდერთა და აქტივისტთა მხარდაჭერის გაფართოვება, მუშაობა მთელ მსოფლიოში რელიგიური თავისუფლების დასაცავად“, - ნათქვამია დოკუმენტში.
როგორც მჟკ იუწყებოდა, აშშ-ში, დასავლეთ ვირჯინიისა და იუტას შტატების  საუნივერსიტეტო ქალაქებში რელიგიური თავისუფლებისა და სიტყვის თავისუფლების კანონები მიიღეს.