ყირიმში მეუ-ს გუმბათის დემონტაჟით შეშფოთებულმა ლუბინეცმა გაეროს მიმართა
უმაღლესი რადას ადამიანის უფლებათა კომისარი დიმიტრი ლუბინეცი შეშფოთებული იყო მეუ-ს მორწმუნეთა „მსოფლმხედველობისა და რელიგიის თავისუფლების“ დარღვევის ფაქტით. მან გაეროს სტრუქტურებს მიმართა, რათა საერთაშორისო ყურადღება მიაპყროს სიმფეროპოლის მეუ-ს ტაძრის გუმბათის დემონტაჟს. ამის შესახებ ომბუდსმენმა ტელეგრამ-არხზე განაცხადა.
ის დარწმუნებულია, რომ მსოფლიო საზოგადოებამ უნდა "უპასუხოს მორიგ დანაშაულს მსოფლმხედველობისა და რელიგიის თავისუფლების წინააღმდეგ მეუ-ს ყირიმის ეპარქიის მორწმუნეთა წინააღმდეგ".
„მე უკვე არაერთხელ მივმართე საერთაშორისო ორგანიზაციებს, რათა დაგმონ საოკუპაციო ხელისუფლების უკანონო ნაბიჯები უკრაინის ნახევარკუნძულის ტერიტორიაზე უკრაინის მოქალაქეების რელიგიური და ეთნიკური ნიშნით დევნასთან დაკავშირებით“, - განაცხადა ლუბინეცმა.
როგორც მჟკ წერს, უმაღლესი რადას ადამიანის უფლებათა კომისარმა განაცხადა, რომ უკრაინა არ იმსახურებს გაერომ გააკრიტიკოს კანონპროექტი, რომელიც კრძალავს უმე-ს. მისი თქმით, გაეროს ადამიანის უფლებათა უმაღლესმა კომისარმა, ვოლკერ თურქმა იცრუა, როდესაც თქვა, რომ „კანონპროექტი ითვალისწინებს ერთ-ერთი რელიგიის აკრძალვას“. ლუბინეცს მიაჩნია, რომ „დღეს უკრაინაში არ ხდება უმე-ის მორწმუნეების უფლებების დარღვევა“.