ფანარმა ომოფორის ქვეშ მიიღო რმე-ს ყოფილი პროტოდიაკონი ანდრეი კურაევი
რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის ყოფილმა პროტოდიაკონმა ანდრეი კურაევმა ფეისბუქზე გამოაქვეყნა პატრიარქ ბართოლომეოსის წერილი მისი წოდების აღდგენისა და კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს სამღვდელოების რიგებში მიღების შესახებ.
პატრიარქი ბართლომე წერს, რომ ათავისუფლებს ანდრეი კურაევს სასჯელისაგან და იმავე წოდებაში აბრუნებს, რაც ადრე ჰქონდა.
„ვინაიდან მხოლოდ ჩვენ, კონსტანტინოპოლის მწყემსს, გვაქვს პასუხისმგებლობა და უფლებამოსილება საღვთო და წმიდა კანონებისა და ეკლესიის დამკვიდრებული პრაქტიკის მიხედვით „მივიღოთ სასულიერო პირები სხვა ეკლესიებიდან, თუნდაც მათ არ მიუღიათ ეპისკოპოსისგან გათავისუფლების წერილი, ვინც დაადგინა ისინი“ (შდრ. თეოდორე ბალსამონის განმარტება ტრულოს კრების მე-17 და მე-18 კანონებისა და ნიკეის მეშვიდე საეკლესიო კრების მე-10 კანონის [3]), თქვენი თხოვნის დადებითად მიღებისას, თქვენ შეგყავთ ჩვენს წმინდა სასულიერო პირებს შორის ჩვენი ომოფორიონის ქვეშ. ”, - ნათქვამია ფანარის მეთაურის წერილში.
როგორც მჟკ იტყობინება, ადრე რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის ყოფილმა სასულიერო პირმა, პროტოდიაკონმა ანდრეი კურაევმა დაწერა, რომ მან მიიღო „ელექტრონული განკარგულება“. სასულიერო პირის ჩანაწერიდან შეგვიძლია დავასკვნათ, რომ ეს განკარგულება ეხება მის მიმართვას პატრიარქ ბართოლომეოსთან.