მეუ-მ აღიარა, რომ ფილარეტ დენისენკოს „კურთხევა“ არ იყო კანონიკური
მეუ-ს „იერარქმა“ ალექსანდრე დრაბინკომ განაცხადა, რომ უმე-კს-ის „პატრიარქის“ ფილარეტ დენისენკოს მიერ შესრულებული „ხელდასმები“ არასწორი იყო. ამის შესახებ უმე-ის ყოფილმა მიტროპოლიტმა პოლონურ რადიოსთან ინტერვიუში ისაუბრა.
განმარტა, თუ რატომ არ სურთ უმე-ის მღვდლებს მეუ-ში „გადაყვანა“, დრაბინკომ თქვა, რომ ერთ-ერთი მიზეზი არის „მიკერძოებულობა იმაში, რომ ვიღაც არ ცნობს, ჩვენი პოლონელი კოლეგების მსგავსად, ფილარეტის მიერ განხეთქილების დროს შესრულებულ ხელდასხმებს“.
დრაბინკოს თქმით, "ყველაფერს უნდა ეწოდოს თავისი სახელი", რადგან სანამ კონსტანტინოპოლის პატრიარქმა ფილარეტს არ მოუხსნა ანათემა, დენისენკოს მიერ შესრულებული "კურთხევები" არაკანონიკურად ითვლება.
დრაბინკოს თქმით, მხოლოდ მას შემდეგ, რაც პატრიარქმა ბართოლომეოსმა ტომოსი მიანიჭა მეუ-ს, „აღიარებულ იქნა ყველა კურთხევა და საიდუმლო, რომელიც შესრულდა ბოლო 30 წლის განმავლობაში ეგრეთ წოდებულ კიევის საპატრიარქოში და ავტოკეფალურ ეკლესიაში (უამე - რედ.).
„მაგრამ რატომ არ ცნობს პოლონეთის ეკლესია და სხვა ეკლესიები, ისევე როგორც ალბანური, სტატუსს? იმიტომ, რომ ისინი არ აღიარებენ იმ ხელდასხმებს, რომლებიც შესრულდა ე.წ. განხეთქილების დროს“, - განმარტა დრაბინკომ.
მჟკ ადრე წერდა, რომ დრაბინკოს აზრით, პოლონეთის ეკლესია უნდა შევიდეს ზიარებაში მეუ-სთან, „რადგან ასე ვითარდება გარემოებები, ასე მოითხოვს ამას დრო და ასე სურს ღმერთს“.