კიევში გაიმართა სასამართლო პროცესი მამა ნიკოლაი დანილევიჩის აღკვეთის ღონისძიების შესარჩევად
2024 წლის 14 აპრილს კიევში გაიმართა სასამართლო სხდომა უმე-ის სსუგ-ის უფროსის მოადგილის, დეკანოზ ნიკოლაი დანილევიჩის აღკვეთის ღონისძიების შერჩევის მიზნით.
მედიის ცნობით, სასამართლომ დეკანოზ ნიკოლაი დანილევიჩთან მიმართებაში, რომელსაც ბრალად ედება რუსეთის ფედერაციის განდიდება და რელიგიათაშორისი სიძულვილის გაღვივება, თავისუფლების შეზღუდვა შეცვალა - პირადი ვალდებულებით.
მჟკ ადრე წერდა, რომ უმე-ის სპიკერს ბრალი ედება საზღვარგარეთ უმე-ის ეპარქიების ხელმძღვანელობა და იქ რუსეთის ფედერაციის ნარატივების პოპულარიზაცია.