ეროვნული უშიშროების საბჭო უმე-ის ამკრძალავი კანონის მისაღებად ნიადაგს ამზადებს
უკრაინის ეროვნული უსაფრთხოებისა და თავდაცვის საბჭოს დეზინფორმაციასთან ბრძოლის ცენტრის ხელმძღვანელი ანდრეი კოვალენკო. ფოტო: lb.ua
უკრაინის ეროვნული უსაფრთხოებისა და თავდაცვის საბჭოს დეზინფორმაციასთან ბრძოლის ცენტრის ხელმძღვანელმა, ანდრეი კოვალენკომ 2024 წლის 19 აპრილს გამართულ პრესკონფერენციაზე განაცხადა, რომ რუსეთი გაზრდის აქტიურობას საინფორმაციო სფეროში მას შემდეგ, რაც უკრაინის პარლამენტი მიიღებს კანონს უმე-ის აკრძალვის შესახებ. იტყობინება LB.
„არის გარკვეული ინფორმაცია, რომ ჩვენი მტერი, სხვა საკითხებთან ერთად, საეკლესიო თემებზე საინფორმაციო გავლენის გარკვეულ კამპანიებს ამზადებს. და ის ამზადებს გარკვეულ ორგანიზაციებს, რომლებიც სამომავლოდ ჩვენს საინფორმაციო ველში ხმამაღლა ისაუბრებს (უმე-ის აკრძალვის კანონის შესაძლო მიღების შემდეგ - რედ.). და ეს არის ერთ-ერთი საფრთხე“, - ციტირებს გამოცემა მოქმედების ცენტრის ხელმძღვანელის სიტყვებს.
თუ გავითვალისწინებთ უმე-ის ამერიკელი იურისტის რობერტ ამსტერდამის მიერ გავრცელებულ ინფორმაციას, რომ უკრაინელი კანონმდებლების უმრავლესობა მზადაა მიიღოს 8371 კანონპროექტი, კოვალენკოს ასეთი სიტყვები ამ არაკონსტიტუციური და ანტიეკლესიური ნაბიჯისთვის ნიადაგის მომზადებას ჰგავს. ნებისმიერი კრიტიკა ამ კანონის მიღებასთან დაკავშირებით საზოგადოების წინაშე იქნება წარმოდგენილი რუსული საინფორმაციო კამპანიის ფარგლებში.
როგორც მჟკ წერდა, უმე-ის საერთაშორისო უფლებადამცველმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ”უმე არის დამოუკიდებელი აზრის ერთ-ერთი ძალიან მცირე წყარო, რომელიც რჩება უკრაინაში”. ამსტერდამმა ასევე განაცხადა, რომ უკრაინის ხელისუფლებამ აშშ-ის ლობისტებს 3,5 მილიონი დოლარი გამოუყო უმე-ის განადგურების მიზნით.