ადვოკატი: არ გამოვიყენოთ აშშ-ს ფული ქრისტიანებზე თავდასხმისთვის
საერთაშორისო უფლებადამცველი კომპანიის Amsterdam & Partners LLP ხელმძღვანელმა, უმე-ის ადვოკატმა რობერტ ამსტერდამმა განცხადება გამოაქვეყნა ვიდეო თავის X-ში მას შემდეგ, რაც აშშ-ს წარმომადგენელთა პალატამ მიიღო კანონპროექტი, რომელიც უკრაინას დაახლოებით 61 მილიარდი დოლარის დახმარებას გამოუყოფს.
„ამ წუთს ვიტოვებთ მას შემდეგ, რაც წარმომადგენელთა პალატამ დაამტკიცა უკრაინის დახმარების პაკეტი“, - წერს ადვოკატი. „[...] ჩვენ ველოდებოდით, რადგან არ გვინდოდა ხელი შეგვეშალა წარმომადგენელთა პალატის ამ კანონპროექტის მიღებაში, მაგრამ ჩვენ ვგრძნობთ, რომ ამას გადაუდებელი მნიშვნელობა აქვს ახლა, რადგან უკრაინაში ქრისტიანებზე თავდასხმა ძლიერდება.
რობერტ ამსტერდამმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ უკრაინაში მცდელობები გრძელდება „ამ ათასი წლის ეკლესიის დანგრევა, „დაყავი და იბატონე“ პრინციპზე დაფუძნებული, რომელსაც ადგილი არ აქვს თავისუფალ და დემოკრატიულ საზოგადოებაში.
„ეს დახმარების პაკეტი მიღებულია. არ გამოვიყენოთ ამერიკული ფული ქრისტიანებზე თავდასხმისთვის, ეკლესიების ხელში ჩაგდებისა და რელიგიური ცხოვრების განადგურების მიზნით“, - მოუწოდა საერთაშორისო უფლებადამცველმა.
როგორც მჟკ წერდა, ამსტერდამმა განაცხადა, რომ უკრაინის ხელისუფლებამ 3,5 მილიონი დოლარი მისცა ამერიკელ ლობისტებს უმე-ის განადგურების მიზნით.