უუს-მ მიტროპოლიტ არსენის ეჭვმიტანილის ცნობა გადასცა
2024 წლის 24 აპრილს უკრაინის უშიშროების სამსახურის თანამშრომლებმა სვიატოგორსკის მიტროპოლიტ არსენს ეჭვი წაუყენეს უკრაინის სისხლის სამართლის კოდექსის 114-2 სტ. ნაწ. 2 (ინფორმაციის გავრცელება უშძ-ის გადაადგილების, მოძრაობისა და განლაგების შესახებ, ადგილზე მათი იდენტიფიკაციის საშუალებით). ამის შესახებ იუწყება უშძ-ის ტელეგრამ-არხი.
ძალოვანთა აზრით, ლიტურგიის დროს მიტროპოლიტმა არსენმა ოკუპანტებს „გაუმხილა“ დონეცკის ოლქის კრამატორის რაიონში თავდაცვის ძალთა ბლოკპოსტების განლაგება.
უუს-ში წერდნენ, რომ ეს „შეფარულად“ იყო გაკეთებული. შემდგომში, ძალოვანთა სიტყვებით, ეს ვიდეოები ლავრის საიტზე და ტელეგრამ-არხის ადგილობრივ ჯგუფში გამოაქვეყნეს.
უშძ-ში დარწმუნებულები არიან, რომ „ამ გზით კლირიკოსი ცდილობდა, რომ შეფარულად „გაემხილა“ აგრესორისთვის ფრონტის რაიონში უკრაინული ბლოკპოსტების ადგილთა დისლოკაციის შესახებ.
გარდა ამისა, უწყების მონაცემებით, გამოძიების შედეგად დადგინდა, რომ მიტროპოლიტი არსენი თითქოს „ჯერ კიდევ რუსეთის სრულმასშტაბიან შეჭრამდე ყვებოდა პროკრემლურ ნარატივებს უკრაინაში ომის შესახებ“.
როგორც მჟკ იუწყებოდა, მეუფე არსენი ამჟამად მიჰყავთ დნეპრში თავისუფლების აღკვეთის შესახებ სასამართლოს გადაწყვეტილების გამოსატანად.