უუს-მ მიტროპოლიტ არსენის ეჭვმიტანილის ცნობა გადასცა
მიტროპოლიტი არსენი. ფოტო: svlavra.church.ua
2024 წლის 24 აპრილს უკრაინის უშიშროების სამსახურის თანამშრომლებმა სვიატოგორსკის მიტროპოლიტ არსენს ეჭვი წაუყენეს უკრაინის სისხლის სამართლის კოდექსის 114-2 სტ. ნაწ. 2 (ინფორმაციის გავრცელება უშძ-ის გადაადგილების, მოძრაობისა და განლაგების შესახებ, ადგილზე მათი იდენტიფიკაციის საშუალებით). ამის შესახებ იუწყება უშძ-ის ტელეგრამ-არხი.
ძალოვანთა აზრით, ლიტურგიის დროს მიტროპოლიტმა არსენმა ოკუპანტებს „გაუმხილა“ დონეცკის ოლქის კრამატორის რაიონში თავდაცვის ძალთა ბლოკპოსტების განლაგება.
უუს-ში წერდნენ, რომ ეს „შეფარულად“ იყო გაკეთებული. შემდგომში, ძალოვანთა სიტყვებით, ეს ვიდეოები ლავრის საიტზე და ტელეგრამ-არხის ადგილობრივ ჯგუფში გამოაქვეყნეს.
უშძ-ში დარწმუნებულები არიან, რომ „ამ გზით კლირიკოსი ცდილობდა, რომ შეფარულად „გაემხილა“ აგრესორისთვის ფრონტის რაიონში უკრაინული ბლოკპოსტების ადგილთა დისლოკაციის შესახებ.
გარდა ამისა, უწყების მონაცემებით, გამოძიების შედეგად დადგინდა, რომ მიტროპოლიტი არსენი თითქოს „ჯერ კიდევ რუსეთის სრულმასშტაბიან შეჭრამდე ყვებოდა პროკრემლურ ნარატივებს უკრაინაში ომის შესახებ“.
როგორც მჟკ იუწყებოდა, მეუფე არსენი ამჟამად მიჰყავთ დნეპრში თავისუფლების აღკვეთის შესახებ სასამართლოს გადაწყვეტილების გამოსატანად.
ევროკავშირის 20-ზე მეტი ქვეყანა გმობს უნგრეთს ბავშვებს შორის ლგბტ პროპაგანდის აკრძალვისთვის
«ეს ზღუდავს მშვიდობიანი შეკრებების უფლებას და აზრის გამოხატვის თავისუფლებას», — აცხადებენ დიპლომატები ერთობლივ განცხადებაში.
მისი უნეტარესი წინამძღვრობდა ეპისკოპოს რახოვსკის ქიროტონიას
ლავრის წმინდა აღაპიტის ეკლესიაში უმე-ის წინამძღვარმა ხუსტის ეპარქიის ვიკარი დანიშნა.
მიტროპოლიტი ვიქტორი: მტკივნეულია, რომ ლავრის სიწმინდეებს ექსპერიმენტების ობიექტად აქცევენ
ეპისკოპოსის თქმით, განსაკუთრებით საყურადღებოა კითხვა, თუ როგორ მოექცევიან სამეცნიერო კომისიის წევრები სიწმინდეებს.
ესთს-ს ჯერ არ აქვს მომზადებული სასულიერო პირების დაჯავშნის სიები
სახელმწიფო ეთნოპოლიტიკა კვლავ ადგენს იმ რელიგიური ორგანიზაციების სიას, რომლებიც, მისი აზრით, ეკონომიკისთვის კრიტიკული მნიშვნელობისაა.
უმე-ის მიტროპოლიტმა გაეროში გააჟღერა ჩერკასის საკათედრო ტაძრის დაბრუნების აუცილებლობა
ჩერკასის მიტროპოლიტი ფეოდოსი ესაუბრა დიპლომატებს და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლებს უმე-ის მორწმუნეების უფლებების დარღვევაზე.
მისმა უნეტარესმა ისაუბრა ხსნისკენ მიმავალი სულიერი კიბის საფეხურებზე
უმე-ის წინამძღვარმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ იოანე კლემაქის წიგნის საფეხურებს თავმდაბლობიდან სრულყოფილ სიყვარულამდე მივყავართ.