დუმენკოსთან თანამსახურებას ის იერარქებიც გაურბიან, რომლებმაც სცნეს მეუ
პატრიარქ ბართლომეს გარდა, უკრაინელი განხეთქილებაში მყოფების მეთაურთან ეპიფანე დუმენკოსთან თანამსახურებას გაურბიან მართლმადიდებელი იერარქები, რომლებმაც აღიარეს მეუ-ს ავტოკეფალია. მათგან ისინიც, ვინც თანხმობა განაცხადა ამაზე ზეწოლით, გვატყობინებს РИА «Новости» ინტერვიუში მოსკოვის საპატრიარქოს ეკლესიის საგარეო კავშირების განყოფილების უფროსმა, ვოლოკალამის მიტროპოლიტმა ილარიონმა (ალფეევმა).
იერარქმა ამის შესახებ განაცხადა ამერიკის მართლმადიდებელი ეკლესიის (ამე) ავტოკეფალიის შესახებ საკითხის კონტექსტში, რომელზეც ფანარიონის მეთაურმა განაცხადა, რომ ის „ამ დრომდე არავის მიერ არაა აღიარებული“ ქართულ ოპოზიციურ ტელეარხ TVFormula- თვის მიცემულ ინტერვიუში.
მეუფე ილარიონმა უარყო ეს ცნობა და აღნიშნა, რომ ქართულმა მართლმადიდებელმა ეკლესიამ ამე ერთ-ერთმა პირველმა ცნო.
„ამერიკის მართლმადიდებელი ეკლესიის ავტოკეფალურ სტატუსს ადგილობრივი მართლმადიდებელი ეკლესიების მნიშვნელოვანი ნაწილი ცნობს. და რასაკვირველია, რომ არავის, კონსტანტინოპოლშიც კი ეჭვი არ ეპარება ამერიკის მართლმადიდებელი ეკლესიის წინამძღოლისა და ეპისკოპატის კანონიკურ ღირსებაში. პატრიარქი ბართოლომეოსი და სხვა ადგილობრივი ეკლესიების მეთაურები ხვდებიან  და თანამსახურებენ უნეტარეს მიტროპოლიტ ტიხონთან“, - ხაზი გაუსვა მს ესკგ-ის მეთაურმა.
როგორც ადრე მჟკ გვატყობინებდა, მიტროპოლიტმა ილარიონმა (ალფეევმა) განაცხადა, რომ უკრაინის მართლმადიდებლობის საკითხებში პატრიარქი ბართოლომეოსი გაუთვითცნობიერებლობის დემონსტრირებას ახდენს.