აშშ-ში, წმინდა იოანე შანხაელის ნეშტთან გაიმართა წირვა-ლოცვა მიტროპოლიტ არსენისთვის
2024 წლის 29 აპრილს შეერთებული შტატების მართლმადიდებლურ ეკლესიებში, ქალაქ სან ფრანცისკოსა და ნიუ-იორკში, წინასწარი დაკავების ცენტრში მყოფი სვიატოგორსკის მიტროპოლიტი არსენისთვის ლოცვა აღესრულა, იუწყება სვიატოგორსკის ლავრას ვებგვერდი.
შანხაისა და სან-ფრანცისკოს წმინდანის, იოანეს ნეშთთან, ღვთისმშობლის ხატის ,,მოულოდნელი სიხარულის’’ სახელობის მონასტერში წირვა-ლოცვა აღავლინა პროტოდიაკონმა და მონასტრის მეკარემ პერეკესტოვმა.
მონასტერი იხსენებს, რომ მიტროპოლიტ არსენიის ღვაწლით, ღვთის დიდი წმინდანის, წმინდა იოანეს პატარა სამშობლოში, რომელიც ახლა განდიდებულია მთელს მართლმადიდებლურ სამყაროში - დონეცკის რაიონის სოფელ ადამოვკაში - აშენდა მონასტერი. სწორედ იმ ადგილას, სადაც წმინდანის მშობლების სახლი იდგა, წმინდა იოანეს სახელობის ტაძარია აღმართული.
ასევე ამ დღეს, 15:00 საათზე - დნეპრის ოქტაბრსკის რაიონულ სასამართლოში მიმდინარე სასამართლო სხდომის პარალელურად, ღვთისმშობლის სასწაულთმოქმედი ხატის "სვიატოგორსკაიას" წინ აღესრულა სპეციალური ლოცვა. სასამართლო განიხილავდა სვიატოგორსკის მონასტერში ჩხრეკისას ჩამორთმეული ქონების კონფისკაციის საქმეს.
ძმები სთხოვენ ყველას, ვისთვისაც სულერთი არ არის, გააძლიერონ ლოცვა მიტროპოლიტ არსენისთვის.
როგორც მჟკ წერდა, სვიატოგორსკის ლავრაში, მონასტრის წინამძღვრისთვის ლოცვა არ წყდება დღე და ღამე: ლავრაში მცხოვრები მონასტრის ძმები და დები ღვთისმშობლის ხატის ,,მოულოდნელი სიხარული’’ წინ კითხულობენ აკათისტებს მთელი განუწყვეტლივ, წმინდა ნიკოლოზ საკვირველმოქმედისა და მთავარანგელოზის მიქაელის მიმართ.