უმე-ში ჩატარდა ბერად, სქიმად და მონაზვნად აღკვეცის რიტუალები
აღკვეცის რიტუალი. ფოტო: Пресс-служба УПЦ
2024 წლის 1 მაისს წმინდა ნიკოლოზის ტაძარში მოგილევ-პოდოლსკისა და შარგოროდის მიტროპოლიტმა აღაპიტმა სქიმად და ბერად აღკვეცა შეასრულა. ამის შესახებ უმე-ის საინფორმაციო-საგანმანათლებლო დეპარტამენტი იტყობინება.
რიტუალის დასრულების შემდეგ, მიტროპოლიტმა აღაპიტმა სიტყვით მიმართა ახლად შემდგარ სქიმარქიმანდრიტ საბას (რომელმაც სახელი მიიღო წმ. საბას პატივსაცემად) და ბერ იობს (რომელმაც სახელი მიიღო წმინდა იობ პოჩაეველის პატივსაცემად). უმე-ის იერარქმა მათ უსურვა ღვთის წყალობა უფლის მორჩილებაში.
ასევე 2024 წლის 1 მაისს, ნეჟინისა და პრილუკის მიტროპოლიტმა კლიმენტმა მონაზვნად აღკვეცა ქალაქ ნეჟინში ვვედენსკის მონასტრის ორი მორჩილი.
მონაზვნად კურთხევას, რომელიც მიტროპოლიტმა კლიმენტმა აღასრულა ქალაქ ნიჟინში, ვვედენსკის მონასტერში, მონასტრის აღმსარებელი, ლადანის ეპისკოპოსი თეოდოსი და მონასტრის მონაზვნები ესწრებოდნენ.
მონაზვნებმა მიიღეს სახელები მე-20 საუკუნის ახალმოწამეების პატივსაცემად: წმინდა ვერა (სამსონოვა) და წმინდა ნადეჟდა (აბბაკუმოვა).
რიტუალის დასრულების შემდეგ ეპისკოპოსმა კლიმენტმა ახლად აღკვეცილებს მიმართა. დეკანოზმა მონაზვნებს უამბო ღვთისმოსავი ცხოვრების წესები და მიულოცა მათ სამონასტრო აღთქმა.
როგორც მჟკ იტყობინება, მონაძვნად აღკვეცა გაიმართა უმე-ის ფერისცვალების სკიტში.
დუბოვცებში, ბუკოვინაში, ხალხმა ბალაკლავებში უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის ტაძარი დაიკავა.
ბოევიკებმა ეკლესია შემოიკრიბეს და დაბლოკეს.
ბონდარენკო: მინკულტს იკვლევს, ვინ არის წმინდა ლავრის უკრაინელი და ვინ არა?
პოლიტოლოგის აზრით, ვეტერინარების «მუშაობა» კიევო-პეჩერსკის ლავრაში - ეს ცინიზმია.
ელადის ეკლესია გახსნის ციფრულ ბანკს – მედია
Η Ελληνική Ορθόδοξη Εκκλησία ετοιμάζει αίτηση για άδεια δημιουργίας ψηφιακής τράπεζας, προσανατολισμένης στη ελληνική διασπορά σε όλο τον κόσμο.
В ОП დაადასტურეს «ტრამპის სულიერი მოძღვარი», რომ ბუჩაში მკვლელობები რუსული მართლმადიდებლური ეკლესიის მეთაურის მიერ იყო კურთხეული.
მარკ ბერნსი შეხვდა ომის მინისტრს ანდრეი ერმაკს.
უმე-ის მღვდელი კულტურის სამინისტროს: თავი დაანებეთ ლავრის სიწმინდეებს, უბედურება არ მოიწიოთ
უმე-ის დეკანოზმა მკვეთრად დაგმო ხელისუფლების ქმედებები წმინდა ადგილებზე წვდომის შეზღუდვის შესახებ და შეადარა სიტუაცია კათოლიკურ ეკლესიებში არსებულ პრაქტიკას.