დეკ. სერგი ჩეტილინის ადვოკატებმა სასამართლოზე ზეწოლის გამო საჩივარი შეიტანეს
მოსამართლე კითხულობს გადაწყვეტილებას პატიმრობის გაგრძელების შესახებ დეკანოზ სერგი ჩერტილინზე. ფოტო: t.me/save_Lavra
8 მაისს დეკანოზ სერგეი ჩერტილინის ადვოკატმა, მღვდელმა ნიკიტა ჩეკმანმა ისაუბრა სასამართლოს ზეწოლაზე სამართალდამცველი ორგანოების მხრიდან.
მღვდელმა ნიკიტა ჩეკმანმა ისაუბრა, რომ "ადვოკატებმა შეხვედრების ოთახში აღმოაჩინეს საიდუმლოს დარღვევა ". მღვდელი ამას "აღმაშფოთებელ ფაქტად" მიიჩნევს.
"შეხვედრების ოთახში მოსამართლოს ყოფნის დროს მასთან შევიდნენ უუს-ის გამომძიებელი ოლეგ სავენკო და კიევის საოლქო პროკურატურის პროკურორი დედიუკი", -თქვა ადვოკატმა ნიკიტა ჩეკმანმა.
"აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით შესაბამისი საჩივრები იქნება შეტანილი უზენაესს სასამართლოში, განცხადებები შეტანილი იქნება სამართალდამცავ ორგანოებში, იმიტომ რომ ეს უკვე  თვითნებობა და აშკარა თავხედობაა სამართალდამცავი ორგანოების მხრიდან",-აღნიშნა მან.
დაცვის მხარე მიიჩნევს, რომ მოცემულ შემთხვევაში მოხდა მოსამართლეზე ზეწოლა: "გამომძიებელი და პროკურორი, ალბათ ეუბნებოდნენ მოსამართლეს, როგორი გადაწყვეტილება უნდა მიიღოს მან და მსგავსი რაღაცეები. ჩვენ დავაფიქსირებთ ეს ფაქტი".
მჟკ-ს წყარომ თქვა, რომ  ჟურნალისტების სასამართლო პროცესზე სიტუაცია მოსამართლესთან  უცნაურად გამოიყურებოდა.
წყაროს სიტყვებით, მოსამართლე გაემართა შეხვედრების ოთახში და არ დაბრუნებულა საათზე მეტ ხანს , ხოლო პროკურორი პრაქტიკულად მასთან ერთად დაბრუნდა.
გარდა ამისა, გამომძიებელმა ოლეგ სავენკომ მთელი დღე გაატარა სოლომენის სასამართლოში.
ადრე მჟკ წერდა, რომ მღვდელი სერგი ჩერტილინი თვლის, რომ მას ასამართლებენ იმისათვის, რომ ის არის უმე-ს მღვდელი და ასევე სხვების დასაშინებლად.