ახალი ამბები სარკის მიღმა:მეუ-ს სინოდმა განაცხადა უმე-ს მხრიდან მიტაცებებზე
მეუ-ს სინოდმა განაცხადა, რომ უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მრევლი სისტემატურად ერევა მეუ-ს გაერთიანებების მოღვაწეობაში, იტაცებენ მათ ტაძრებს და ავრცელებენ ტყუილს კონფლიქტების შესახებ, იუწყება ამ რელიგიური სტრუქტურის ოფიციალური საიტი.
თავის განცხადებაში მეუ-ს სინოდი ამტკიცებს, რომ უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის წევრები თითქოს „სისტემატურ ზეწოლას“ აწარმოებენ იმ რელიგიურ გაერთიანებებზე, რომლებსაც სურთ უკრაინაში მართლმადიდებელ  ეკლესიაში გადასვლა და ეს ვლინდება „ტაძრების მიტაცებაში, სირთულეების შექმნაში უკრაინაში  მართლმადიდებელი ეკლესიის გაერთიანებების მიერ მათი ქონების განკარგვაში და ღვთისმსახურების ჩატარებაში, ინფორმაციულ, იურიდიულ და ძალისმიერ ზეწოლაში“.
შემდეგ მეუ-ში განაცხადეს, რომ უმე-ს მომხრეებს პრაქტიკაში აქვთ გაერთიანებების „უმცირესობის წარმომადგენელთა ჩარევა“, რომლებიც არ ეთანხმებიან გადასვლის გადაწყვეტილებას, არამედ იზიდავენ გარეშე პირებს, რომ „ხელი შეუშალონ გაერთიანებას მისი ქონების განკარგვაში“.
მეუ-ს სინოდმა აგრეთვე გაიმეორა დუმენკოს ადრე წარმოთქმული მანიპულაციური განცხადება უკრაინის უმაღლესი სასამართლოს გადაწყვეტილების შესახებ ხმელნიცკის ოლქის სოფელ სუტკოვცის უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის წმინდა საფარველის გაერთიანების გადარეგისტრირების კანონიერების შესახებ. ფაქტების შეგნებული მანიპულირებით (უმაღლესმა სასამართლომ უარი თქვა უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მრევლის სარჩელის დაკმაყოფილებაზე მარტო იმიტომ, რომ ეს სამეურნეო იურისდიქციის კომპეტენციაა), უკრაინაში  მართლმადიდებელი ეკლესიის სინოდი მას უწოდებს „მორჩილების ასეთი ცვლილების კანონიერების მტკიცებულებას“.
ბოლოს უკრაინაში  მართლმადიდებელი ეკლესიის სინოდმა  მოუწოდა უკრაინის მართლმადიდებელ  ეკლესიას „შეწყვიტოს ეს პრაქტიკა (მიტაცების და ზეწოლის - რედ.), შეაჩეროს რელიგიური შუღლის გაღვივება, გამოხატოს კონსტრუქციული დამოკიდებულება მორწმუნეთა თავისუფალი ნების გამოვლინებისადმი და პატივი სცეს მას“.
როგორც მართლმადიდებელ ჟურნალისტთა კავშირი იუწყებოდა, უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის იურიდიულმა განყოფილებამ დუმენკო მანიპულაციაში ამხილა.