უმე-ს სპიკერი:ბართლომეს ვიზიტი ბრესტის უნიის შემდეგ პაპის ვიზიტის ტოლფასია
უმე-ს საგარეო საეკლესიო კავშირების განყოფილების მეთაურის მოადგილემ დეკანოზმა ნიკოლოზ დანილევიჩმა თავის telegram-არხზე განაცხადა, რომ უკრაინაში პატრიარქ ბართოლომეოსის დაგეგმილი ვიზიტი ეს ბრესტონის უნიის შემდეგ რომის პაპის ჩასვლის ტოლფასია და ამას უწოდა „არაგონივრული და არამიზანშეწონილი“ იდეა.
„ეს დაახლოებით იგივეა, რომის პაპის ჩასულიყო უკრაინაში (მაშინ საუბარი იყო პოსპოლიტიაზე) ბრესტის უნიიდან (1596 წ.) ორი წლის შემდეგ ან მარტინ ლუთერი (პროტესტანტიზმის ფუძემდებელი) რომში ჩასულიყო რეფორმაციის დაწყებიდან ორი წლის შემდეგ (1517 წ.)“ - აღნიშნა უმე-ს სპიკერმა.
„მას შემდეგ, რაც პატრიარქმა ბართოლომეოსმა თავისი ჩარევითა და ტომოსით ააღელვა უკრაინის საეკლესიო გარემო და შესაბამისად, გახდა კონფლიქტების, ძალადობისა და ტაძრების მიტაცების მიზეზი, ყოველივე აქედან ორი წლის შემდეგ, რომელთა შედეგებიც ჯერ კიდევ გრძელდება, - არაგონივრული და არამიზანშეწონილი იდეეა“- დაამატა მან.
როგორც ადრე მჟკ გვატყობინებდა, კიევში პატრიარქ ბართოლომეოსის ვიზიტის მომზადებისთვის ფანარიონის მეთაური ჩავიდა.