მეუ-ს აღიარების მიღწევისას ფანარიონი ყველა ჩვენგანს რიყავს -მიტ. ილარიონი
აღმოსავლეთ ამერიკისა და ნიუ - იორკის მიტროპოლიტი ილარიონი. ფოტო: religions.unian.net
უკრაინელი განხეთქილებაში მყოფების ლეგალიზებისა და ადგილობრივი ეკლესიების მხრიდან მათი აღიარების ცდისას, ფანარიონის მეთაური არა მხოლოდ უკრაინაში წმინდა მართლმადიდებლობის ერთგულთა, არამედ ყველა ჩვენგანის განკვეთას ცდილობს. ამაზე განაცხადა საზღვარგარეთ რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის წინამძღოლმა (სრმე) მიტროპოლიტმა ილარიონმა (კაპრალი) პორტალისთვის „მართლმადიდებელი ცხოვრება“ მიცემულ ინტერვიუში.
სრმე-ს პირველმა იერარქმა განაცხადა, რომ დიდი მწუხარებითა და გაკვირვებით აკვირდება კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს მოქმედებებს, რომლებშიც, მისი აზრით, „იგრძნობა ძლიერთა ამა ქვეყნისათა გავლენა და გულგრილი დამოკიდებულება მართლმადიდებლობაზე სიმართლესთან ჩვენთვის, უკრაინის მიწაზე“.
„გასაკვირია კონსტანტინოპოლში უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიისადმი, რომელსაც სათავეში უდგას კიევისა და სრულიად უკრაინის უნეტარესი მიტროპოლიტი ონუფრი, სამწყსოს მიდგომის სრული უქონლობა - განაცხადა მიტროპოლიტმა ილარიონმა. განხეთქილებაში მყოფების „ლეგალიზებითა“ და ადგილობრივი მართლმადიდებელი ეკლესიების მხრიდან ყველანაირად მათი აღიარების მიღწევის მცდელობისას, პატრიარქი ბართოლომეოსი ფაქტიურად რიყავს არა მხოლოდ წმინდა მართლმადიდებლობისადმი ერთგული ჩვენი თანამოძმეების უდიდეს უმრავლესობას, დასს, უკრაინის ბერებსა და მორწმუნეებს, მაგრამ ყველა ჩვენგანსაც“.
მისი სიტყვებით, გაუგებარია, რატომ იჩქარა ფანარიონმა თავისი ერთპიროვნული გადაწყვეტილება, რომელიც მიიღო სხვა ადგილობრივი მართლმადიდებელი ეკლესიების რჩევის გარეშე და „განჩინება სამასწლიანი სიძველის დოკუმენტის გაუქმების თაობაზე, მცდელობებით გაამართლოს თავისი შეჭრა უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის ტერიტორიაზე, მინიმუმ გაუგებრად და უპასუხისმგებლოდ გამოიყურება“.
„ამის მიუხედავად, ჩვენ ვცდილობთ მასზე და მის გარემოცვაზე ლოცვას, რათა უფალმა გონება გაუნათოს მათ და შეიწყალოს, ამასთან, ვთხოვთ ზეციურ დახმარებას უნეტარეს მიტროპოლიტ ონუფრის და მთელს უკრაინის მართლმადიდებელ ეკლესიას, ერთადერთს ქრისტეს ეკლესიას და კანონიკურს უკრაინის ტერიტორიაზე“, - ხაზი გაუსვა სრმე-ს წინამძღოლმა.
დასასრულს, მიტროპოლიტმა ილარიონმა უმე-ს მორწმუნეებს უსურვა „ყველა კრიზისის ისეთი დაძლევა, რომელიც მათ სულიერად აამაღლებს, განაახლებს უფლის ხალხის ყველა ძალას და სხვებს თვალს აუხელს უფლის სიმართლეზე“.
როგორც ადრე მჟკ წერდა, სრმე გამოსცემს წიგნს ფანარიონის უკრაინის მართლმადიდებლობის საქმეებში ჩარევის თაობაზე.