კარანდეევის თქმით, სახელმწიფოსთვის არასაჭირო ქვედა ლავრის შენობები დაინგრევა
კულტურის სამინისტროს წარმომადგენლები და სახალხო დეპუტატი პოტურაევი კიევ-პეჩერის ლავრაში. ფოტო: Facebook Ростислава Карандеева
კულტურის მინისტრის მოვალეობის შემსრულებელმა როსტისლავ კარანდეევმა განაცხადა, რომ ქვედა ლავრის ის შენობები, რომლებიც სახელმწიფოსთვის არ არის სასარგებლო, დემონტაჟდება, ამის შესახებ მან ფეისბუქის საკუთარ გვერდზე დაწერა.
კარანდეევი ამ დასკვნამდე მივიდა კიევის პეჩერსკის ლავრის, კერძოდ კი ქვემო ლავრის შენობების დათვალიერების შემდეგ. შემოწმება ჩატარდა ჰუმანიტარული და საინფორმაციო პოლიტიკის კომიტეტის ხელმძღვანელთან ნიკიტა პოტურაევთან, კიევის პეჩერსკის ლავრის ეროვნული ნაკრძალის გენერალურ დირექტორთან მაქსიმ ოსტაპენკოსთან და უკრაინის კულტურისა და საინფორმაციო პოლიტიკის სამინისტროს სპეციალისტებთან ერთად.
„ვიწყებთ ერთ-ერთ შენობაში სამუზეუმო ფასეულობების საცავი ადგილის შექმნას. რა თქმა უნდა, ზოგიერთი „ახალი შენობა“ მოითხოვს დანგრევას და ისტორიული ლანდშაფტის აღდგენას. ამავდროულად, ცალკეული შენობების სახელმწიფოსთვის სასარგებლოდ გამოყენება შესაძლებელია“, - წერს კარანდეევი.
როგორც მჟკ იტყობინება, კულტურის სამინისტრომ გამოაცხადა კიევ-პეჩერის ლავრის სიწმინდეების მოახლოებული „ინვენტარიზაცია“.