დესიატინის ტაძრის ნანგრვებთან მორწმუნეებმა მსვლელობა ჩაატარეს
17 მაისს უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის სხვადასხვა ეპარქიებიდან სასულიერო პირებმა და მრევლმა ჩაატარეს ლოცვითი დგომა განადგურებული დესიატინის მონასტრის ნანგრევებთან.
მორწმუნეები განადგურებული საკურთხევლის ადგილას დებდნენ ყვავილებს, ხოლო სიბნელის დადგომისას ანთებდნენ ჩირაღდნებს და სანთლებს, მრევლი და სასულიერო პირები გალობდნენ სააღდგომო გალობას. შემდეგ დანგრეული ტაძრის ირგვლივ ჩატარდა მსვლელობა ჯვრით.
მიუხედავად იმისა, რომ განადგურებულ იქნა დესიატინის მონასტრის წმინდა ვლადიმირისა და ოლგას ტაძარი, წინამძღვარმა ეპისკოპოსმა კლიმენტმა აღუთქვა მორწმუნეებს, რომ ლოცვითი ცხოვრება სავანეში არ შეწყდება. მორწმუნეებს შეეძლებათ დასწრება სამონასტრო მსახურებაზე საძმოს კორპუსში, მხოლოდ უცებ არა, არამედ როდესაც შენობა მომზადებული იქნება.
როგორც მჟკ იუწყებოდა, უმე-ს ადვოკატი დეკანოზი ნიკიტა ჩეკმანი ყვებოდა, რომ დესიატინის მონასტრის ღამით დანგრევა იყო არაკანონიერი, რადგანაც საჯარო რეესტრის სააღმსრულებლო წარმოებაში არავითარი დოკუმენტები სიწმინდის დემონტაჟის შესახებ არ შეუტანიათ.