სეს-მა გამოაქვეყნა, რომელ კონფესიას მიეკუთვნება ყველაზე მეტი თემი და მონასტერი
უკრაინის ეთნოპოლიტიკისა და სინდისის თავისუფლების სახელმწიფო სამსახურმა გამოაქვეყნა მონაცემები უკრაინაში რელიგიური თემების, მონასტრებისა და რელიგიური საგანმანათლებლო დაწესებულებების რაოდენობის შესახებ, იუწყება Risu.
უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიას ჰყავს რელიგიური თემების ყველაზე დიდი რაოდენობა - 29%, 22% თავს თვლის მეუ-ს წევრად, ხოლო თემების დაახლოებით 10% თავს თვლის უბკე-ის წევრად. მონასტრების რაოდენობის მიხედვით უმე ლიდერობს - 39%-ით, 22% ეკუთვნის რომის კათოლიკურ ეკლესიას, 20% ეკუთვნის უბკე-ს, მეუ, როგორც ამბობენ, მე-4 ადგილზეა, მაგრამ მონასტრების რაოდენობა არ არის მითითებული.
საერთო ჯამში, უკრაინაში წარმოდგენილია 90-ზე მეტი სხვადასხვა რელიგიური კონფესიისა და მოძრაობის თემი. 2004 წლის 1 იანვრის მდგომარეობით არსებობდა 36195 რელიგიური თემი, 552 მონასტერი და 201 რელიგიური საგანმანათლებლო დაწესებულება. რელიგიური თემებისა და მონასტრების უმეტესობა ლვოვის რეგიონშია.
როგორც მჟკ იტყობინება, ადრე სახელმწიფო სოციალისტური არსის ხელმძღვანელმა განაცხადა, რომ უმე-ის აკრძალვა არ დაარღვევს მისი მორწმუნეების უფლებებს.